– Egészen dinamikus évet zárt a Budapesti Értéktőzsde Xtend szegmens a tavaly bekerült társaságok száma alapján. A NAVIGATOR, mint a tanácsadói piac meghatározó szereplője szemszögéből hogyan látod a jelenlegi helyzetet?
– 12 társaság debütált az Xtend-en 2022-ben, és egy további cég regisztrációja zárul januárban. Ezzel összesen 21 vállalat került be a BÉT ezen kategóriájába, amelyből ketten már a standard kategóriába regisztráltak.
– A 12 cégből az egyik maga a NAVIGATOR! Hogyan kapcsolódik össze a tőkepiaci tanácsadás egyéb üzleti területekkel?
– Tudatos cél volt, hogy olyan szakértői csapatot építsünk fel, akik az Xtend kapcsán képesek segíteni a tőzsdére lépést és a tőkebevonást, és magát a kkv-szektort nagyon jól ismerik. Amikor a NAVIGATOR befektetőként beszáll egy társaságba, ugyanazon szakértőkkel tudunk dolgozni, ez pedig versenyelőnyt jelent, az egy projektre eső egységköltségünk alacsonyabb.
– Van valamilyen iparági vagy más jellemző, ami az Xtend cégek esetében meghatározó? Van-e olyan kritérium, ami meghatározza, hogy mely társaságok kerülhetnek be ide?
– Iparági szinten változatos szektorszintű diverzifikáció alakult ki az Xtend piacon, mely a kis- és középvállalatok tőzsdére jutását könnyíti meg: a többi között ipari termelő vállalatok, gyógyszergyártás, informatika, ingatlanpiac jellemzi ezen társaságok tevékenységi körét. Általánosságban elmondhatjuk, hogy 1 milliárd forint alatti árbevételnél nem tűnik rentábilisnak a bevezetés, de ez nem előírás, nincs ilyen konkrét kritérium.
– Mi várható 2023-24-ben az Xtend-en?
– A BÉT 50 kiadványban szereplő cégek számára továbbra is megfelelő platformot biztosíthat az Xtend. A tőzsdei támogatás rendkívül motiváló tényező, így kulcskérdés, pontosan mikor indítja újra ezt a programot a Budapesti Értéktőzsde. Ettől függetlenül idén is bővülhet a platform, de nem számítok a tavalyihoz hasonló nagyságrendű bevezetésre.
– Hogyan látod, kinek érdemes még ide pályázni?
– A NAVIGATOR szinte minden ügyfele esetében előkerül a tőzsdei tőkebevonás kérdésköre, ami megfelelő alternatíva a kötvénykibocsátás vagy kockázati tőkebevonás helyett/mellett. A tavalyi igen nehéz tőkepiaci környezetben mi is több mint 400 millió forintos tőkebevonást hajtottunk végre. Ez tehát egy elsődleges célja lehet az Xtendre lépésnek. A másik szempontot a piaci transzparencia és marketinghatások jelentik, amit kiemelnék a tőzsdei jelenlét előnyei közül.
– Az eddig bevezetett összesen 21 társaságból hány köthető pontosan a vállalatukhoz? Ezen cégek közül melyek esetekben történt tőkebevonás is, továbbá összesen milyen mértékű volt a befektetők tőkekihelyezése?
– A NAVIGATOR-ral együtt összesen 9 Xtend piacra lépő társaságot segítettünk. Úgy számoltuk, összességében több mint 8 milliárd forintot vontak be az Xtend piacra lépők, ebből a hozzánk kapcsolódó cégek tőkebevonása 2,5-3 milliárd forint közötti nagyságrend.
– Hogyan látod, mi az oka annak, hogy ilyen nagy arányban veletek dolgoztak a tőzsdeképes társaságok?
– Véleményem szerint ennek két oka van. Egyrészt nagyon korán kezdtünk foglalkozni az Xtend piaccal, ami a mai napig kihat a potenciális ügyfelekkel kapcsolatos kommunikációnkra. A másik pedig, hogy speciális helyzetben vagyunk, mivel mi is kkv ipari-termelő cégeket működtetünk, így nem csupán tanácsadók, tulajdonképpen üzlettársak is vagyunk. Ügyfeleinknek sok olyan példát tudunk hozni a saját életünkből, ami nagyon hasznos számukra, ez pedig hozzáad annyit a szolgáltatásunkhoz, hogy minket válasszanak. De természetesen kooperálunk is a piacon, a NAVIGATOR részvények bevezetési folyamatánál az SPB Befektetési Zrt-t, mint kijelölt tanácsadót említeném példaként.
– Mi a helyzet a likviditással? Mennyire tartja vissza a kisbefektetőket az Xtend-től a viszonylagosan alacsony likviditás, illetve hogyan, milyen időtávon lehet ezt hatékonyan kezelni?
– A jelen helyzet egy kihívás, egy feladat az egész piac számára. Azt látni kell, hogy ezeknek a társaságoknak az üzleti célja és a bevont tőke nagysága miatt méretüket és közkézhányadukat tekintve külön-külön nem feltétlenül, de együttesen már elég fajsúlyos szereplői a parkettnek. Most még alacsony a likviditás, más tőkepiaci szereplőkkel együtt dolgozunk azon, hogy 2024-ig mind a kisbefektetők, mind az intézmények figyelmét felkeltsük, hiszen az Xtend esetében nagyon komoly növekedési és üzleti potenciál van. Erre kiemelkedő példa a Gloster, ahol a bevezetés óta a részvényeket tartó befektető ötszörözni tudott. Általánosságban elmondható, hogy különösen egy ilyen nehéz piaci környezetben az árfolyamok lassabban követik le a fundamentumokat.
– A kijelölt tanácsadói státusz mellett mi a helyzet a NAVIGATOR fő tevékenységével, az ipari befektetésekkel? Hogyan halad a stratégia megvalósítása?
– Időarányosan mind üzleti teljesítményben, mind szakmai vonalon a várakozásainknak megfelelően teljesítünk. Amit a befektetőink felé kommunikáltunk, a társaságunk jól hozza. Tavaly a stratégiánknak megfelelően lebonyolítottunk egy befektetést, így már két ipari cég tartozik a csoporthoz. A másik oldalról viszont kevesebb tőkét tudtunk behozni, mint amennyit szerettünk volna, idén dolgozunk még további tőkebevonáson.
Manapság mindenütt felmerül kérdésként, hogy mennyire van kihatással a cégek működésére a jelenlegi gazdasági-üzleti környezet. Szerencsére a mi esetünkben akár az energia-, akár az alapanyagárak hatása a teljesítményünket nem rontotta. Egyrészt ezeket a hatásokat tovább tudtuk hárítani áremelések formájában, másrészt eleve kicsi az energiaköltségek aránya az összköltségünkön belül. A további tranzakciós, akvizíciós lehetőségeink is hasonlóan jó üzleti teljesítményt tudhatnak maguk mögött. Bízom benne, hogy a várható gazdasági lassulást, visszaesést továbbra is hatékonyan tudjuk majd kezelni!
Hallgassa meg a Prémium Kategória műsorunkban elhangzott interjút!
- Prémium Kategória - Jutasi Zoltán