Az elmúlt 15 év legnagyobb tőzsdei bevezetésével jelent meg a Budapesti Értéktőzsdén a Gránit Bank. A pénzintézet részvényeivel 14 500 forintos bevezetési áron kezdődött el a kereskedés. Az új részvények eladásával 17,7 milliárd forint friss tőkéhez jutott a bank, amelynek egy tekintélyes, 15 százalékos részét további digitális fejlesztésekre szánnak. A pénzintézet első magyar bankként jelent meg határon átnyúló szolgáltatással, első lépésként Romániában. Szintén élen jár a Gránit Bank abban, hogy a részvényei többségét, saját applikációján keresztül jegyezték lakossági befektetői. Hegedüs Évával, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatójával Nagy Károly beszélgetett az ünnepélyes tőzsdei becsengetés után.

A kibocsátással a bank célja a vállalati és lakossági hitelezési volumen bővítése, továbbá üzletfejlesztés, akvizíciók, nemzetközi terjeszkedés és a mesterséges intelligencia-alapú fejlesztések megvalósítása. Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, a Budapesti Értéktőzsde elnöke ugyanakkor megjegyezte, hogy lenne még bőven tér a hazai részvénypiac élénkítésére, mert a magyarok nettó vagyon, a hazai GDP több mint 100 százaléka, és az európai, főleg az amerikai háztartásokhoz képest jóval alacsonyabb a részvénybefektetések aránya.

A Gránit részvényekkel egyelőre a Standard kategóriában kereskednek, mert a 25 százalékos közkézhányadot a pénzintézet még nem teljesíti, ami a Prémiumkategóriához lenne szükséges. Végh Richárdot, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatóját Nagy Károly kérdezte a 2024-es tőzsdei teljesítményekről és a 2025-ös bevezetési várakozásokról.

A Gránit Bank tőzsdei bevezetésével a BÉT Standard Kategóriája immár 22 kibocsátót számlál. A Gránit Bankcsoport széleskörű tevékenységét jelzi, hogy leányvállalatai között megtalálható a Gránit Alapkezelő Zrt., a befektetési szolgáltatásokat nyújtó Equilor Befektetési Zrt., továbbá a Gránit Lízing Kft. is.

A lakossági és intézményi értékesítés keretében a lakossági befektetők összesen 791 097 darab részvényt jegyeztek 11 470 906 500 forint összértékben, míg az intézményi értékesítés során 429 723 darab részvényt osztottak ki, összesen 6 230 983 500 forint értékben.

„A tőzsdei bevezetés fontos mérföldkő egy sikeres vállalat életében és fontos pillanat egy sikeres gazdaság működésében. A Gránit Bank új magyar sikertörténet, ami egyszerre magában hordozza az innovációt, az új technológiák használatát, a verseny képességét és a kitartó erőfeszítéseket. Ezúton köszöntöm a Gránit Bankot a magyar tőzsdén. Kívánom, hogy minél több magyar vállalat kövesse a Gránit Bank példáját, amivel a magyar gazdaság és a 21. század nyertese lehet” – hangsúlyozta Virág Barnabás az MNB alelnöke, a BÉT elnöke.

„A Gránit Bank egyik versenyelőnye az, hogy ötvözi a tradicionális bankok és a fintech-ek értékeit. Minden előzetes várakozást felülmúlt, hogy a részvénykibocsátás minimumösszegnek több, mint háromszorosára érkezett érvényes ajánlat, és a hazai piacon egyedülálló módon bevezetett mobilappon keresztüli részvényjegyzés 66,6%-a történt a Gránit Bank eBank mobilalkalmazásán keresztül. Különösen büszke vagyok arra, hogy a régióban, banki kategóriában 2016 óta ez a legnagyobb összegű tőkebevonás. A részvények forgalmazásában részt vevő szereplők közül a Gránit Bank akvirálta az összes érvényes részvényjegyzés 61,6%-át.  A Gránit Bank a nyilvános értékesítésből befolyt forrást növekedésre, a szolgáltatási portfólió bővítésére és digitális fejlesztésekre fordítja. A növekedés a jövőben is tovább folytatódik, ami 2033-ra közel 6 ezer milliárd forint mérlegfőösszegű bankcsoportot jelent– mondta el a bevezetés kapcsán Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója.

„A Gránit Bank az elmúlt évek legnagyobb volumenű, nyilvános tőkeemeléssel egybekötött tőzsdére lépését valósította meg most sikeresen. A tranzakció nemcsak Magyarországon, hanem a közép-kelet-európai régió tőkepiacán is jelentős méretű tőzsdei bevezetésnek számít. A Gránit Bank tőkeemelése ismét rávilágít a hazai tőkepiacban rejlő erőre. Külön is kiemelendő, hogy a hazai lakosság a Gránit Bank esetében is nagy mértékben volt képes finanszírozni a vállalat növekedéséhez szükséges tőkét a tőzsdén keresztül. Gratulálunk a Gránit Bank vezetőségének az eddigi eredményekhez és hasonló sikereket kívánunk a parketten!” – említette Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója.