A Yettel Magyarország minden évben felmérést tesz közzé arról, hogy miként alakult az adott év nyarán a hálózati forgalom. Az adatforgalmat tekintve idén a megszokott éves növekedést jelentősen meghaladta az országos átlag (54%), Horvátországban hasított a roaming-forgalom növekedése (hozzávetőleg +100%), az SMS műfaja tartotta magát és kismértékben növekedtetett a belföldi hanghívások hossza is.

A mobilhálózatok sajátossága, hogy annak felhasználói jellemzően nem helyhez kötötten veszik igénybe a szolgáltatást, ezért a hálózattervezéskor a kapacitástervezésnek kulcsfontosságú szerepe van. Nemcsak egy napon belül pörögnek fel és csendesednek el egyes területek, hanem a naptári éven belül is tapasztalhatóak használati gócpontok, ahol időszakosan jelentkezik nagyobb hálózati igény, amit a mobiltársaságnak zökkenőmentesen ki kell szolgálnia.

Az idén június és augusztus között az adatforgalom több mint 54%-kal növekedett országos szinten az előző év nyarához képest a telekommunikációs szolgáltató hálózatán. Ez jelentős növekmény, hiszen a korábbi években az éves növekmény 18-35% közötti mértékű volt.

Érdekesség, hogy idén az 54%-os országos átlagon belül mind a balatoni, mind a velencei-tavi régió lemaradt, az itt mért növekmény csupán 35% volt az előző évhez képest. Ennek egyik oka lehet a jellemzően nagyvárosokban igénybe vett mobilalapú otthoni internetszolgáltatás elterjedése.

A magyar tengernél a nyár legforgalmasabb hete idén is az augusztus 20-át magába foglaló hét volt; ebben a térségben a teljes nyári adatforgalom 10,5%-át már az 5G technológia szolgálta ki. A Yettel-előfizetők nyári roaminghasználatát – azaz a hazai előfizetéssel külföldön mobilozás mértékét – erősen befolyásolja a hazai előfizetéssel rendelkező, de jellemzően EU-n belül ingázó előfizetők forgalma.

Így a roaming toplistát idén is Németország, Ausztria, Olaszország, Románia és Franciaország dominálja, azonban a nyári időszakot vizsgálva a dobogó harmadik helyén tűnt fel Horvátország. A szomszédos országban idén nyáron csaknem 100%-kal, azaz duplájára nőtt az előfizetők roaming adatforgalma az előző nyárhoz képest. Horvátország esetén jól látszik, hogy a nyár első hónapjában, júniusban már érkeznek a nyaralni vágyók, de az éves forgalom túlnyomó részét a júliusi és augusztusi hónapok romaingforgalma adja.

Tavaly nyáron a belföldi SMS-forgalom többéves rekordot döntött a társaság hálózatán. Az idei évben a rövid szöveges üzenetek száma a rekord nyárhoz képest csökkent ugyan, de 2023 nyarán még így is 30%-kal meghaladta a tavalyi rekord év előtti nyár SMS-forgalmát. Az elmúlt 5 évben így a dobogó második helyén végzett az idei nyári belföldi SMS-fogalom; ami csak augusztusban több mint 95 millió elküldött szöveges üzenetet jelent.

Az idei nyáron a beszélt percek összességében enyhe növekmény volt tapasztalható az előző évhez képest, viszont az ügyfelek a korábbinál kevesebb indított hívással értek el magasabb percmennyiséget, azaz a telefonhívások átlagos hossza idén is tovább növekedett. Ennek oka, hogy a legtöbb számlás tarifa már korlátlan hívás opciót kínál.

A kutatás részleteiről Egyed Gábort, a társaság szenior kommunikációs tanácsadóját Németh László kérdezte.