Két újabb Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarhatelepen, Darnózselin és Dunakilitin jelent meg a ragadós száj- és körömfájás vírusa. Darnózselin 1000, míg Dunakilitin 2500 tehén érintett a vírus által. Az agrárminiszter ezért újabb korlátozásokat jelentett be, aminek végrehajtásában a Magyar Honvédség is segítséget nyújt.
„A ragályfogó tárgyak és a szél is terjeszti a betegséget. 50 évvel ezelőtt tapasztaltuk meg utoljára ezt a betegséget. Egyelőre magyar és szlovák állattartó telepek érintettek. Nagyon komolyan kell venni a dolgot, mert egy rendkívül veszélyes betegségről van szó. Ez nagyon komoly gazdasági károkat okozhat" – mondta el a Trend FM Reggeli Monitor című adásában Fórián Zoltán, az Erste vezető agrárszakértője. A protokoll szerinti intézkedéseket megtették – legeltetési tilalommal, járványügyi zárlatokkal, plusz fertőtlenítéssel.
„Ha nem sikerül a telepeken tartani a betegséget, a ragály nagyon gyorsan tud terjedni. Akár fogyasztóként vagy a térségben élő emberként is vigyázni kell. Például a dolgozókon kívül senki ne menjen a telepre, a dolgozók pedig helyesen beköltöztek oda. Két út van a betegségtől megszabadulni, a fertőzött állományt kiirtják, a másik a vakcinázás, de ez csak a tüneteket enyhíti, nem védi meg teljesen az állatokat. Utóbbi azért sem javasolt, mert Magyarország nem tudna exportálni" – részletezte Fórián Zoltán.
Ha az utolsó kitöréstől 3 hónapig nincs újabb fertőződés, akkor megúsztuk. Annyit tudni a Magyarországon és Szlovákiában terjedő betegségről, hogy egy pakisztáni járvánnyal hozható összefüggésbe.
Egyelőre a hazai marha- és tejelő állomány 1,5 százalékát érinti a betegség. „Nem indokolt erre hivatkozva árat emelni" – zárta gondolatait az Erste vezető agrárszakértője. (Az interjú idejében nem volt még ismert, de azóta két újabb telepen találtak fertőzött állatokat – szerkesztő.)
20 százalékos általános vám is terítéken van Amerikában
„Valószínűleg nem az a szempont, hogy a kereskedelmet lassítsák, hanem az, hogy Amerika jól járjon vagy a pluszbevételek révén, vagy pedig piaci könnyítésekkel az exportterületein" – elemezte előzetesen a bejelentések előtt a helyzetet Péntek Ádám. Az Erste részvényelemzője szerint negatív hatások is lehetnek, gazdasági lassulás és magasabb infláció folyamában.
„Az elemzések szerint megnőtt a recesszió kockázata az Egyesült Államokban, aminek az esélyét már 30-40 százalékra teszik" – adott némi ízelítőt belőle az Erste részvényelemzője. Minden azon múlik, hogy a többi ország milyen válaszlépésekkel készül az amerikai intézkedésekre.
„A 20-25 százalékos vámok akár kiszorítóhatással is bírhat az amerikai piacról. Egy autónál ilyen többletköltség biztos, hogy túl sok, amit már a fogyasztók majdnem biztos, hogy már nem fizetnének meg" – összegzett még szerdán a Reggeli Monitorban Péntek Ádám.
A beszélgetésből kiderült még, hogy nagy jelentősége van, hogy Romániába mehessen a magyar tej; az amerikai autógyártók sem biztos, hogy jól járnak a védővámokkal; tartósabb lehet az amerikai infláció megerősödése is.
Frissítés: az Egyesült Államok 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval és 34 százalékosat Kínával szemben – jelentette be Donald Trump az új amerikai vámrendszert ismertetve.