A kínai gazdaság javulásának irányába mutatva a vártnál jobb lett a Caixin szolgáltatószektori beszerzésimenedzser-indexe. Októberben 52 pont lett az előző havi 50,3 pont után, a várt 50,5 pont helyett. A kompozit bmi pedig 50,3 pontról 51,9 pontra emelkedett.

Csökkent Németország kivitele, és nőtt a behozatala szeptemberben havi összevetésben, míg a külkereskedelmi többlet mérséklődött – derült ki a német statisztikai hivatal adataiból.

Mozgalmas hete van a tőzsdéknek. Az elnökválasztás miatt emelkedett a piac, de a Fed-kamatdöntése is befolyásolja a mozgásokat. Az európai piac kisebb eséssel indult, míg a magyar tőzsdén óvatos mozgások jellemzőek. Az amerikai részvényindexek pedig nagyrészt emelkedéssel zártak a héten. Az ázsiai piacon felemás hangulat uralkodik.

Továbbra is alacsony az új munkanélküli segélykérelmek száma Amerikában. Az újragyorsuló bérdinamika még okozhat problémát az amerikai jegybanknak, különösen azért, mert a szolgáltatószektorban továbbra is ragadósnak tűnik az infláció.

Brutális forinterősödés

404-ig jött le az euróval szemben egy nap alatt a 409-es szintről. Hétfőn még a 410-es szintet is becélozta a magyar fizetőeszköz, szerdán megingott és megérintette a 409,86-os szintet is. Csütörtökön látszott mérséklődni, akkor 404,66 forintot fizethettünk 1 euróért. Ma reggel 404,70 forint körüli az euró értéke.

A dollárral szemben 10 egységet erősödött tegnap a forint, ma reggel 375,30 forintba kerül a dollár.
A dollár erősödik az euróval szemben, péntek délelőtt 1,077 körül jár a jegyzés.

Szenved a magyar export

A gyenge negyedéves GDP-adatok után a szeptemberi külkereskedelmi adatok is kiábrándítóak. A kivitelünk éves alapon (euróban számolva) 5 százalékkal elmarad az egy évvel ezelőtti szinttől, de a behozatal is visszaesett.

De a magyar kiskereskedelmi forgalom is rendkívüli mértékben zuhan, 1,4 százalékkal zuhant szeptemberben az előző hónaphoz képest. Így ismét a 2021-es szint alatt áll a forgalom volumene. Éves összevetésben a forgalom 1,7 százalékkal nőtt.