A mai döntést célszerű technikai és stratégiai szempontból is vizsgálni – írja az MNB Monetáris Tanácsának keddi kamatdöntésére reagálva gyorselemzésében Pesuth Tamás, a Nézőpont Intézet gazdasági elemzője.

Szimbolikus döntés

Pesuth szerint technikai szempontból három tényező fontos: az inflációs folyamatok, a pénzügyi stabilitás és a nemzetközi pénzpiaci folyamatok. A tényezőket erősödő kockázatok jellemezték az utóbbi időben. A jegybank Monetáris Tanácsa valószínűleg – a törvényi célhierarchiának megfelelően – az alacsony inflációs környezet és a gazdasági növekedés támogatása miatt döntött a jegybanki alapkamat 15 bázispontos kamatmérséklése mellett.

Stratégiai szempontból a kamatcsökkentési ciklus folytatása és a kamatvágás mértéke azonban szimbolikus jelentőségű is. Fontos tényező a geopolitikai helyzet megváltozása, ami a globális pénzügyi folyamatokban is látható. Már nemcsak a nagy globális centrumok (USA, Kína, EU) játszanak kizárólagos szerepet, hanem jelen vannak új szereplők, akiknek önálló tőkevonzó képességük van. A Kelet-Közép-Európai térség – ezen belül a V4 – is egy ilyen új regionális szerepbe került.

A térséget emiatt nem lehet kizárólag a kamatprémiumok alapján megítélni, hiszen a térség növekedési potenciálja jelentős, a belső piac erősödik, amihez globális szereplők (Oroszország, Kína) is hozzájárulnak - véli az elemző.

További kamatvágás jöhet

A jegybank Monetáris Tanácsának mai döntése ezért egyúttal a piacok meggyőzését is szolgálja a térség új fejlődési pályáról. A térség jegybankjainak gazdaságpolitikai felfogása hasonló, kerülik az olyan intézkedéseket, amik gyengítik a növekedés lehetőségeit. Fentieket figyelembe véve egy további óvatos, de szimbolikus, a korábbinál alacsonyabb mértékű, 5 vagy 10 bázispontos kamatvágás elképzelhető az áprilisi országgyűlési választások előtt.  Utána viszont a kamatcsökkentési ciklus hamarosan véget ér és a kialakított alacsony kamatszint tartós fenntartása a fő szempont.

Pesuth Tamás nemrég a Gazdasági Rádió Nap vendége című műsorában többek között a várható kamatdöntésről is nyilatkozott.  A teljes interjút itt újra meghallgathatja: