A német statisztikai hivatal által nyilvánosságra hozott adatok szerint Európa legnagyobb gazdasága csak szerény mértékben tudott növekedni 2024 harmadik negyedévében. Az eredetileg közölt 0,2 százalékos bővülést lefelé korrigálták, így a tényleges növekedés mindössze 0,1 százalék volt az előző negyedévhez viszonyítva.

Az amerikai jelzáloghitel-kamatok négyhavi csúcsra emelkedtek, ami a lakásárak növekedésével együtt rövid távon megnehezítheti a potenciális vásárlók helyzetét az ingatlanpiacon. A kamatemelkedés hátterében az erős gazdasági mutatók és a befektetők inflációs félelmei állnak.

Tovább csökkent az új munkanélküli segélykérelmek száma az USA-ban, az előző heti 217 ezer fő után, 213 ezer főre.

Ismét 410 fölött

Nem tartott sokáig a múltheti erősödés. 407 környékén kezdte a magyar fizetőeszköz a hetet az euróval szemben. A hét elején volt egy kis felütés az árfolyamban, de ekkor még sikerült visszakapaszkodnia 407 alá a forintnak. Kedd délutántól azonban folyamatos volt az esés. Péntek délelőtt kicsivel 411 fölött mozognak a jegyzések.

A dollárral szemben is hasonló görbét írt le a Forint. Közeledünk a lélektani 400-as határhoz, jelenleg 397 környékén mozognak a jegyzések. A dollár erősödik az euróval szemben, péntek délelőtt 1,038 körül jár a jegyzés.

Már lassul a bérrobbanás

Szeptemberben is érdemben nőttek a bérek Magyarországon a KSH friss adatai szerint, bár az emelkedés mértéke kissé lassult az előző hónapokhoz képest. Az alacsony infláció miatt azonban a keresetek reálértéke kifejezetten gyorsan emelkedik. Az már biztos, hogy a bérek vásárlóerejének növekedése olyan gyors lesz idén (éves átlagban), amilyet csak néhányszor lehetett látni az elmúlt évtizedekben.

Szeptemberben 12,5%-kal emelkedett a bruttó átlagkereset Magyarországon, ami kismértékű lassulást jelent az előző hónapokban megszokott, 13% feletti szintekhez képest.