A Boldogságban Felcseperedni Alapítvány 2009 óta működik, és a tavalyi évben indították el az Egycsónakban Ifjúsági Mentálhigiénés Szolgálatukat. Céljuk, hogy több csatornán – személyesen, iskolákban, weblapon, Facebook-oldalon és YouTube-videókon – keresztül érjék el a 12-18 éves korosztályt. Munkájuk fontos pillére az S.O.S. lelki ügyelet, amelyet jelenleg még csak Skype-on, illetve normál percdíjas mobilszámon hívhatnak a tinédzserek.
„Nagyon sok gyereknél tapasztaljuk, hogy nem mernek segítséget kérni a családjuktól vagy a tágabb környezetüktől. Vagy azért, mert szégyenérzetük van, vagy például attól félnek, hogy nem értik meg őket. Sajnos krízishelyzetben gyakran előfordul, hogy éppen ennek a segítségkérésnek a hiánya vezet lelki betegségekhez vagy súlyosabb következményekhez. A tervezett zöldszám célja, hogy az ingyenességen és az anonimitáson keresztül hatékonyan tudjuk támogatni a gyermekek lelki egészségét és segítséget tudjunk nekik nyújtani a válsághelyzetek megoldásában" – osztotta meg terveiket az alapítvány projektkoordinátora.
A beszélgetést itt hallgathatja meg, a riporter Sipos Anikó:
- Interjú Bártfai Henriettel
Valódi segítséget jelent az Invitel díja
A nonprofit szervezetek felbecsülhetetlen munkát végeznek, a jelenlegi gazdasági környezetben azonban nincsenek könnyű helyzetben, kevesebb lehetőségük van fejlesztésre, ötleteik megvalósítására. Pontosan ezért az Invitel a tavalyi évtől külön kategóriát indított számukra. A Boldogságban Felcseperedni Alapítvány munkatársa az InnoMax Díj civil kategóriájáról elmondta, hogy több szempontból is kitűnt az Invitel által meghirdetett lehetőség a pályázatok sorából.
„Profilunkból adódóan természetes, hogy nagy hangsúlyt fektetünk a prevencióra. A legtöbb esetben viszont azok a problémák, amelyeket a fiatalok megfogalmaznak, a felnőttek számára jelentéktelen dolgoknak tűnnek. Részben emiatt is érezzük úgy, hogy az általunk végzett tevékenységre jóval kevesebb állami vagy versenyszférából érkező támogatás jut.
Sokszor szembesülünk azzal is, hogy a kiírások többsége nem feltétlenül a megelőzésre helyezi a hangsúlyt, hanem inkább a korrekcióra, vagyis a már meglévő probléma megoldására fókuszálnak.
Más pályázati lehetőségeknél az is gondot jelentett számunkra, hogy az ötletünk sokszor nem felelt meg az elvárt prioritásoknak vagy a támogatni kívánt területnek" – részletezte a projektkoordinátor.
A fennmaradás érdekében számos civilszervezet úgy próbál forrásokhoz jutni, hogy a tevékenységüket igazítják a kiírásokhoz. Ez azonban nem biztos, hogy mindig célravezető. Ha ugyanis nagyon eltávolodnak az eredeti céltól, akkor elképzelhető, hogy olyan feladatokat is elvállalnak, amivel később mégsem tudnak azonosulni.
„Az InnoMax Díj ebből a szempontból is jó kezdeményezésnek számít, hiszen az Invitel sokkal nagyobb teret enged a civilszervezeteknek, és valóban díjazzák a kreatív ötleteket. Nem írják elő a kötelezően elszámolható költségeket, vagy olyan tevékenységeket, amelyeket elvárnak a támogatásért cserébe. A vállalat pontosan azt a terméket vagy szolgáltatást nyújtja, amire a nyertes nonprofit szervezetnek szüksége van" – fejtette ki Bártfai Henriett.
A Boldogságban Felcseperedni Alapítvány nyereménye, hogy az Invitel támogatásával ingyenesen hívható zöldszámot működtethetnek a jövőben. A tervek szerint még idén – ha lehetőség nyílik rá, akkor a tanév kezdetekor – szeretnék elindítani az ingyenes lehetőséget.
A szervezet munkatársai és önkéntesei a kamaszok mellett felnőtteknek, szülőknek is segítenek például párterápiában, családterápiában és nevelési tanácsadásban is. Az Egycsónakban.hu oldalon külön felnőttszekciót is találnak az érdeklődők.