• A német gazdaság zsugorodik az idén, az infláció pedig 2 százalék felett marad legalább 2025-ig – áll a német szövetségi jegybank, a Bundesbank pénteken ismertetett friss, fél éves előrejelzésében.

  • Az amerikai ipari termelés 0,2 százalékkal csökkent májusban havi összevetésben az elemzők által várt 0,1 százalékos bővülés helyett – áll az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) csütörtökön közzétett adataiban.
  • A várt 0,1%-os csökkenés helyett 0,4%-kal emelkedett májusban az amerikai kiskereskedelmi forgalom – közölte a kereskedelmi tárca. Közben a heti friss segélykérelmi adat a várt 249 ezer fő helyett 262 ezer fő lett, ami stagnálást jelent az előző heti adathoz képest.
  • Az Eurostat honlapjára felkerült adatok szerint az euróövezet ipari termelése 0,2 százalékkal bővült tavaly áprilishoz képestó. Márciushoz képest 1 százalékkal nőtt az ipar, amikor 3,8 százalékos csökkenést jegyeztek fel. Szakértői várakozások átlagában kisebb, 0,8 százalékos havi szintű bővülés szerepelt áprilisra, vagyis az adatközlés pozitív meglepetést okozott.
Gyengülés felé vette az irányt a forint

368 környékén indította a hetet az EUR/HUF árfolyam. A héten érkezett gazdasági adatok hatására azonban folyamatosan gyengült a magyar fizetőeszköz. Csütörtökön még 376 fölött is járt. Péntekre ezt sikerült valamelyest mérsékelnie, jelenleg 374 környékén mozognak a jegyzések.

Az USD/HUF görbe folyamatosan erősödött a héten – a csütörtöki nagy kilengéstől eltekintve – pénteken 341 környékén pihen az árfolyam. A dollár viszont gyengült a héten az euróhoz képest. Az EUR/USD jegyzései péntek délelőtt 1,094 környékén vannak.

Gyülekeznek a felhők a magyar építőipar fölött

Az idén az első négy hónapban csupán egyszer tudott javulni az építőipar teljesítménye, a másik három alkalommal a KSH visszaesést mért. Ezzel az év első harmadában az ágazat termelési volumene 7,7%-kal elmaradt az előző év azonos időszakában látott szinttől.

Az építőipar növekedési pályáját a koronavírusválság törte meg. Az ágazat már ebből a sokkból is lassan tápászkodott fel, aztán az energiaválság, majd az állami költségvetés választások utáni óriási megszorításai akadályozták a fejlődést.