A Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség (MNNSZ) elnöke szerint azzal, hogy a megtermelt villamos energiát ezután a háztartások sem táplálhatják fel a hálózatra, a beruházás jelentősen megdrágul vagy egyenesen értelmét veszti.

Kiss Ernő kiemelte, hogy azok számára, akik piaci áron veszik az áramot, továbbra is megéri napelemet telepíteni, különösen, ha napközben fogyasztják az energiát. A háztartásoknál viszont általában a reggeli és esti időszakokban van a csúcsfogyasztás.

Az MNNSZ szerint az új előírás életbe lépése teljesen új helyzetet teremt a fűtési rendszerek elektrifikációja, a gáztól való függés csökkentése terén is. Olyan technológia ugyanis nem létezik, amellyel a napsütéses nyári időszakban megtermelt villamos energiát télen használhatnánk fel fűtési célra.

Egy akkumulátoros tároló legfeljebb a napközbeni túltermelést (ilyenkor a legtöbben nem tartózkodnak otthon, tehát nem is fogyasztanak) képes tárolni, hogy miután hazatértek, felhasználható legyen a környezetbarát módon megtermelt energia. Ráadásul az akkumulátoros tárolásnak jelentős a költségvonzata: a tavaly novemberben kiírt lakossági pályázat például 2,9 millió forintra taksálta egy 5 kWp teljesítményű, 2,2 millió forintba tartozó napelemes rendszerhez tartozó akkucsomag telepítésének költségét, az árak pedig azóta csak emelkedtek.

A szövetség elnökével Lakatos László az Ipar Hete keretében beszélgetett. Az interjúban szó volt arról is, hogy miért nem éri meg az akkumulátoros energiatározók beszerzése, ezek miért nem lennének elegendőek az elektromos autók töltésére, de a szakember beszélt arról is, hogy milyen fejlesztésekre lett volna szükség az országos hálózatban.