Bár már az új szabályozás bejelentésekor látszott, hogy a váltani kényszerülők zömének az átalányadó lesz a megoldás, az online számlázó cég felhívta a figyelmet a könyvelőkkel való egyeztetés fontosságára is, hiszen a szakemberek tudják a leginkább cégre szabott tanácsokat adni.

„Az rögtön a változások júliusi bejelentése után látható volt, hogy kialakult egy nagyfokú bizonytalanság. A Billingónál 120 ezren számláznak és intézik naponta az ügyeiket, így szolgáltatóként nekünk az volt az első feladatunk, hogy jobban megértsük, mire van szükségük a vállalkozóknak. Éppen ezért úgy döntöttünk, hogy elébe megyünk a változásoknak, és kutatásokat végzünk, amiben sokat segített a kiterjedt ügyfélkör. Először felmértük a katás vállalkozói kört, hogy ők hogyan látják a kialakult helyzetet, milyen lépéseket terveznek. Az gyorsan kiderült, hogy az információhiány jelenti a legnagyobb problémát. A legtöbbjüknél azonban az is látszott, hogy szeretnék folytatni a vállalkozásukat, csak még nem tudják hogyan. Már akkor körvonalazódott, hogy a továbbiakban nagy valószínűséggel az átalányadó lesz a leginkább preferált adónem" – összegezte a Billingo operatív és stratégiai igazgatója.

„A könyvelői oldalon is készítettünk egy kutatást, mert ők ennek a játéknak a másik nagy szereplői. A katások korábban nem, vagy csak kisebb mértékben dolgoztak együtt könyvelőkkel. Viszont a szeptemberi váltás következtében a jóval nagyobb adminisztrációs terhek miatt ez jelentősen változhat. Nagyon gyorsan kiderült, hogy a szakemberek is hasonlóan látják a kialakult helyzetet, miszerint az átalányadó felé mozdulnának sokan, amely egy bonyolultabb forma, így rájuk is sokkal több teher és felelősség fog nehezedni" – tette hozzá Besztró Szabolcs.

Digitális segítség mindkét oldalon

Az igazgató kiemelte, hogy a kezdetektől fogva azt kommunikálták az ügyfeleik felé, hogy mindenképpen szakértővel kell konzultálni. A Billingo online segítséget tud nyújtani, ami digitális eszközökből áll. Tehát nem mesterséges intelligenciáról van szó, hanem az adminisztrációs terheket csökkentő fejlesztésekről. Így például a korábban már használt KATA Asszisztenshez hasonlóan létrehoztak egy Átalanyadó Asszisztenst, valamint a kezdeti döntést segítő Átalányadó Kalkulátort is lefejlesztették.

Az Átalányadó Asszisztens segítségével átláthatóan nyomon követhető az adott hónapban fizetendő társadalombiztosítási járulék (TB), személyi jövedelemadó (SZJA) és szociális hozzájárulás (SZOCHO) összege. A rendszer a kiállított számlák alapján automatikusan aktualizálja az adott évben még rendelkezésre álló átalányadó, illetve alanyi adómentes keretet (AAM).

Az online felületre manuálisan is feltölthetők a más programmal kiállított számlák, valamint a vállalkozó könyvelője is elérheti az adatokat a szakértői fiókon keresztül. Továbbá le is töltheti az éves jövedelemre, valamint az adók és járulékok összegére vonatkozó havi táblázatokat is.

„A könyvelőkkel való konzultációk során arra jutottunk, hogy nagyon hasznosak, amiket fejlesztettünk, de miért nem megyünk egy lépéssel tovább, amivel a bevallásokat is le tudnánk generálni. Így az Átalányadó Asszisztens Plusz szolgáltatásunk a bevallás elkészítéséig teljes körű támogatást ad az adminisztrációban és a fizetendő adókban is" – részletezte Besztró Szabolcs.

Lakatos László interjúját itt hallgathatja meg.