„Klinikánk nagy múltra tekint vissza, hiszen 1839-ben alapították, és a világon a negyedik legrégebbi gyermekgyógyászati intézmény. Természetesen ápoljuk a gyökereinket, ugyanakkor azt is szem előtt tartjuk, hogy éljünk a 21. század adta infokommunikációs technológiákkal. Az volt a célunk, hogy olyan applikációt hozzunk létre az idelátogatók számára, amellyel megkönnyítjük a klinikára való jövetelt, a betegellátás során a tájékozódást és az itt tartózkodást, valamint általánosan is hasznos információkkal segíthetjük az érdeklődőket" – összegezte Dr. Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekklinikájának igazgatója.
„Amikor kitaláltuk az applikáció ötletét, nem sokkal később láttuk, hogy megjelent a tavalyi InnoMax-pályázat felhívása. Ennek nagyon örültünk, mert úgy éreztük, hogy tökéletesen a mi projektötletünkhöz illeszkedik ez a pályázati lehetőség. Szerencsére a zsűrinek is tetszettek az elképzeléseink, így minket is beválasztottak az InnoMax Nonprofit kategória nyertesei közé. A díjjal járó anyagi támogatás nagyon sokat jelentett abban, hogy létrejöhetett ez az applikáció. InnoMax-díjazottként abban is bízunk, hogy ezáltal nagyobb figyelemhez juthat a fejlesztésünk, és minél többen megismerhetik ezt a hasznos programot" – fejtette ki az igazgató.
Hogyan segít a Bókay applikáció?
Az okoseszközökre letölthető alkalmazás néhány hét múlva lesz elérhető az App Store-ból és más alkalmazásboltokból. A program sokféleképpen informálja a felhasználókat, így például egyetlen gombnyomással elérhető a fővárosi gyermekgyógyászati és gyermeksebészeti ügyeleti rendszer beosztása. Könnyen megnézhető az intézmény területi ellátási kötelezettsége is. A szülők cím vagy térkép alapján is ki tudják keresni, hogy az adott problémával mikor fordulhatnak a klinikához.
Az alkalmazásban külön térképen látható, hogy a Bókay Klinikán belül hová kell eljutni, merre vannak az egyes osztályok, rendelések. A program tartalmazza a járóbeteg szakrendeléseik és a fekvőbeteg osztályaik főbb információit (rendelési idő, elérhetőségek, munkatársak), de akár azt is, hogy az orvosaiknak milyen speciális szakterületeik vannak.
A szülők arról is kaphatnak hasznos információkat, hogy mire készüljenek, ha be kell feküdnie a kórházba a gyermeküknek. A kisebbek számára képeken keresztül mutatják be, hogy mit jelent egy-egy vizsgálat, így például a lázmérés, a labor vagy az ultrahang. A szülők ezen kívül külön megnézhetik, hogy a nagyobb beavatkozásokra hogyan érdemes felkészülni, mit jelentenek pontosan az egyes vizsgálatok. A kórház munkatársai arra is gondoltak, hogy a várakozási idő alatt az applikáción keresztül mesék és játékok is elérhetőek legyenek.
Piros, sárga és zöld lámpa a gyógyításban
„Két évvel ezelőtt adtuk ki a Mit tegyek, ha beteg a gyermekem? című könyvet, amelyben jelzőlámpaszerűen vesszük végig, hogy meghatározott tünetek alapján mi a teendő. Piros jelzéssel felsoroljuk, hogy melyek azok a tünetek, amelyeknél azonnal kórházba kell vinni a gyermeket, de arra is kitérünk, hogy például éjszakai probléma esetén mikor lehet reggelig várni, és akkor elmenni az orvoshoz. Zöld jelzéssel azokat az eseteket gyűjtöttük ki, amikor a szülő otthon is el tudja látni a gyermekét. A könyvből a legfontosabb információkat az applikációra is feltöltöttük, ezzel is segítve a gyors tájékozódást" – részletezte az igazgató.
Már gondolkodnak a következő digitális fejlesztésen
A gyermekklinika munkatársai arra törekednek, hogy valóban családbarát intézményként működjenek, és amiben lehet, megkönnyítsék a szülők és gyermekek ottlétét.
„A 21. században egy barátságos környezet kialakításánál nem lehet figyelmen kívül hagyni az infotechnológiai lehetőségeket sem. A Bókay alkalmazás után a következő tervünk, hogy az intézmény legforgalmasabb helyein tableteket helyeznénk ki. A táblagépeken a szülők a várakozási idő alatt további kiegészítő információkat adhatnának meg, amelyek szintén segítenék a munkánkat és a minél szélesebb körű adminisztrációt. Természetesen egy ilyen fejlesztéshez is elengedhetetlenek számunkra a pályázati források, így elképzelhetőnek tartom, hogy a jövőben megint az InnoMax Díj pályázói között legyünk" – emelte ki Dr. Szabó Attila.