A német kiskereskedelmi forgalom októberben csökkenést mutatott – reálértéken -1,5% – az előző hónaphoz képest, ugyanakkor az éves összevetésben emelkedett. Az élelmiszer-kereskedelem stabil növekedést könyvelhetett el, míg a nem-élelmiszer termékek forgalma vegyes képet mutatott.
Franciaország inflációja novemberben az előrejelzéseknél lassabban emelkedett, mindössze 1,7%-kal, továbbra is elmaradva az Európai Központi Bank 2%-os céljától. Az adatok erősítik az euróövezeti kamatcsökkentés melletti érveket, miközben a fogyasztói bizalom tovább gyengül.
A várakozásokkal ellentétben nem nőtt a német infláció novemberben, változatlanul 2,4%-on maradt, ami alátámaszthatja azokat az aggodalmakat, hogy Európa legnagyobb gazdaságában a negyedik negyedévben sem élénkül a fogyasztás, ugyanakkor az EKB tervezettnél komolyabb kamatcsökkentéséhez vezethet.
Egyre súlyosabbak a Brexit hatásai Nagy Britanniában. Jelentősen csökkent a nettó bevándorlás a júniussal zárult egy évben a brit statisztikai hivatal (ONS) csütörtöki ismertetése szerint, ugyanakkor a véglegesen távozók legnagyobb egyedi csoportját az európai uniós állampolgárok alkották.
A héten is esett a Forint
Péntek délelőtt 413 környékén mozognak a jegyzések. Az USD/HUF árfolyamot nagyon rángatták a héten érkezett gazdasági hírek. A hét eleji 393-as szintről viszont sikerült előrelépni. Péntekre 390-ig erősödött a magyar fizetőeszköz. A dollár gyengült az euróval szemben, péntek délelőtt 1,057 körül jár a jegyzés.
Lassan romlik a munkaerőpiaci helyzet
A foglalkoztatottak száma kismértékben csökkent Magyarországon az előző év azonos időszakához képest, miközben a munkanélküliségi ráta nőtt. A gazdasági helyzet alakulásához (újabb technikai recesszió) képest azonban elmondható, hogy a munkaerőpiac kifejezetten jól tartja magát. Augusztus és október között a foglalkoztatottak létszáma 4 millió 703 ezer fő volt, ami éves alapon 14 ezer fős csökkenést jelent.