Hazai tapasztalatok is mutatják, hogy a vállalatok többségnél hiányt jelent a projektvezetésben senior szinten felkészült és tapasztalt szakember, az adott projektek adatait nagy részben Excel táblákban, illetve részben vállalatirányítási rendszerben kezelik. Az egymástól elszigetelt tervadatok így nem tekinthetők át összefüggésükben, és változásuk, hitelességük sem ellenőrizhető – fájlszerveren, vállalati portálon vagy végfelhasználói gépekre lementett, különböző verziókban lelhetők fel, amelyekhez az érintett alkalmazottak eltérő jogosultságaik miatt ráadásul nem mindig férnek hozzá.

Az üzleti vezetők számára óriási problémát jelent, hogy ilyen feltételek mellett nagyon nehéz megállapítani, a projektekben bekövetkező változásokat – amelyek nemcsak a projektek, hanem a vállalat pénzügyi eredményére is kihatnak – pontosan hol és milyen tényezők idézték elő, és azokat hogyan kellene kezelni.

Az EOS Project Controls alkalmazás nemzetközi projektkontrolling (AACE TCM) módszertan gyakorlatban tökéletesített megvalósítása, ami az ütemtervezés, költségtervezés, beszerzéstervezés és erőforrás-tervezés négy fő területére összpontosít, hogy adataikat egymással összefüggésben, a műszaki tartalommal összekapcsolva, következetesen kezelje. Mindez kiegészül a szervezeti működési költség tervezéssel, ezzel támogatva az üzleti tervezés folyamatát.

A projektsiker közös adatforrása

A projekttervezés és -kontrolling területén évtizedes tapasztalattal bíró szakértőket összefogó Nethod Kft., valamint az alkalmazásfejlesztés és mesterséges intelligencia terén is ismert rendszerintegrátor, a Kontron Hungary Kft. ezért olyan szoftvermegoldást készített, amellyel a hazai vállalatok lényegesen könnyebben megválaszolhatják ezeket a kihívásokat, és projektjeiket adatvezérelt módon, biztosabban sikerre vihetik. Az EOS Project Controls ugyanis a projektkontrolling területén egyedülálló adatintegrációt valósít meg.

Nemcsak a projektadatokat töredezetten tartalmazó Excel fájlokat váltja ki az új szoftvermegoldás, hanem a projektek terv- és tényadatait tartalmazó vállalatirányítási rendszerekkel és más alkalmazásokkal is összekapcsolható.

A projektvezetők így a megvalósítás előrehaladtával minden terv- és tényadatot egy helyen elérnek, könnyedén rögzíthetik és hitelesíthetik az aktuális (baseline) állapotot, majd az adatokat összevető terv-tény jelentéseket, valamint előrejelzéseket a kialakított sablonok révén hasonlóan egyszerű módon elkészíthetik, és könnyen áttekinthető, szabványos formátumban megoszthatják. A korábbi, manuális adatgyűjtéshez képest a vállalatok ezzel rengeteg értékes munkaórát takaríthatnak meg, és a változások kezeléséhez szükséges döntéseket is sokkal gyorsabban meghozhatják.

A projektadatok optimális mennyiségét közös adatbázisban tároló, megfelelő jogosultságok mellett használható alkalmazást a szervezetek helyben, házon belül is bevezethetik, illetve szolgáltatásként is igénybe vehetik.

Előbbi modellt az éves szinten mindössze pár projektet megvalósító, nagyobb komplexitással nem szembesülő vállalatoknak érdemes választaniuk, amelyek a szoftver bevezetésével a használathoz szükséges alapvető módszertani tudást is megkapják.

Összetett portfóliót menedzselő, projekteket éves szinten tízes vagy százas nagyságrendben megvalósító szervezetek számára előnyösebb lehet, ha a proof of concept vagy pilot szolgáltatással indulnak. Az alkalmazást így néhány kiválasztott projekt kezelésében próbálhatják ki, és fokozatosan illeszthetik komplex környezetükbe és terjeszthetik ki vállalati szintre.

A Nethod szolgáltatása ehhez a szoftver mellett előzetes felmérést, testreszabást, valamint senior szintű projektmenedzsert vagy projektkontrollert nélkülöző vállalatoknak szakmai támogatást is kínál. A Kontron pedig teljes rendszer-integrátori portfóliójával (a futtató infrastruktúrától kezdve az integrációk kialakításán át a biztonsági komponensekig) tudja biztosítani az optimális bevezetést és üzemeltetést.

Webinár-sorozat korai bevezetőknek

A fejlesztés bevált nemzetközi módszertanra épül, amelyet hazai és iparági igények szerint testre szabtak. A lokalizált módszertan kiemelten a beruházás-intenzív területek szereplőire – közöttük olajipari, vegyipari, energetikai és gyógyszeripari vállalatokra – összpontosított, a szoftverfejlesztés során azonban más területek felé is megnyitották. Az alkalmazást így más szervezeteknek informatikai szolgáltatásokat adó rendszerintegrátorok, emellett sok pályázatot kezelő intézmények, közöttük egyetemek is eredményesen használhatják. Gyakorlatilag bármely szervezet számára hasznos, amely komplex projekteken dolgozik, vagy egész projektportfóliót kezel.

Nemzetközi jelenléttel bíró szervezetek számára további fontos szempont lehet, hogy a szoftver alapértelmezett, magyar és angol nyelven elérhető, felhasználóbarát kezelőfelülete igény szerint bármely más nyelvre egyszerűen és gyorsan megtanítható, és a vállalatirányítási rendszerekhez hasonlóan több cég is létrehozható benne.

Minthogy a hazai piac mellett a szomszédos országokból is több vállalat érdeklődik a Nethod és a Kontron októberben meghirdetett Early Adapters Programja iránt, az meghosszabbított határidővel 2025. január 15-ig várja a jelentkezőket.