„Ideiglenesen befagyasztjuk a menedékkérelmi eljárásokat, amíg felmérjük az új politikai fejleményeket Szíriában Bassár el-Aszad elnök megbuktatása után. Egy szíriai állampolgár már nem kaphat menedékjogot arra hivatkozva, hogy az Aszad-rezsim miatt üldöztetésnek van kitéve, hiszen az Aszad-rezsim nem létezik többé” –közölte a miniszter a Real FM rádióban, megjegyezve, hogy a jelenleg Görögországban tartózkodó szíriaiak – nagyjából 9500 ember – mintegy 99 százaléka a menedékkérelmét kizárólag azzal tudta alátámasztani, hogy a Bassár el-Aszad vezette Szíriában üldöztetésnek tették ki.
A miniszter hozzátette azt is, hogy a remélt demokratizálódási folyamat Szíriában megnyithatja az utat a menekültek biztonságos hazatéréséhez, és véget vethet a szenvedések elől menekülők áradatának az európai országok felé.
„Ez most egy hatalmas változás, de egyelőre nem tudjuk, mit hoz a holnap: javul-e vagy éppen romlik majd a helyzet a menekültek és a régió geopolitikai biztonsági helyzete szempontjából” – mondta Panajótopulosz.
Már 16 európai ország hozott hasonló intézkedést a szíriai menedékkérelmek elbírálásának felfüggesztéséről, köztük Ausztria, Franciaország, Németország, Olaszország, Svédország és Svájc is – emlékeztetett a Reuters hírügynökség.
A Migrantes katolikus egyházi alapítvány Rómában bemutatott jelentéséből kiderült: tavaly Szíriából érkeztek legnagyobb számban menekültek az Európai Unió országaiba. Csak 2023-ban 183 ezer menedékkérelmet nyújtottak be szíriaiak Európában.
Görögországba több százezer szíriai menekült érkezett Törökországon keresztül az utóbbi években, számuk különösen magas volt 2015-ben és 2016-ban. Többségük aztán elhagyta Görögországot, és nagyon sokan Németországba utaztak tovább, ahol a legnépesebb szíriai diaszpóra él jelenleg Európában.