Mára egyre kevésbé kérdőjeleződik meg az, hogy miért van akkora ereje a szellemitulajdon-védelemnek. Míg korábban egy-egy vállalkozás esetében a materiális vagyona (például meglévő gépei) vagy személyi állománya, azok szakértelme jelentette az igazi tőkét, mára egyre inkább az immateriális javak fontosak a befektetők számára. Ennek egyik lényeges eleme a szellemi tulajdon, amelynek védelme komoly versenyelőnyt jelenthet, jogilag is sokkal biztosabbá válik a vállalkozás működése, ráadásul a nemzetközi piacra lépés egyik alapfeltétele. Utóbbi miatt fontos, hogy könnyen tudjunk tájékozódni az országok szabadalmi rendszereiben.
Az EPO azért hozta létre a European Federated Patent Registert, hogy az általuk megadott szabadalmak országonkénti adatai is egy felületről legyenek elérhetőek. Az EFPR-nek több mint 30 nemzet a tagja, s immáron a magyar adatok is a rendszer részeivé váltak. Így ezeknél a szabadalmaknál könnyen, egy helyen lesz követhető az országonkénti, aktuális jogi státusz (például, hogy egy-egy oltalom fennáll-e még).
„A magyar csatlakozás azért is fontos lépés, mivel jelenleg közel 34 ezer európai szabadalmat tart nyilván az SZTNH, így ezek EFPR-ben való elérése sokaknak nyújthat hasznos segítséget. És hogy ez a 34 ezer szabadalom mit jelent a hivatal életében? Az európai szabadalmi bejelentések esetében 2021-ben például közel 3 milliárd forint díjbevételben részesült a hivatal az Európai szabadalmi egyezmény révén, ami egyrészt az SZTNH, másrészt a magyar gazdaság működésében is számottevő összeg” – nyilatkozta Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnöke.