A légi permetezésre vonatkozó jogszabályok kiegészültek a drónokat érintő passzusokkal. A precíziós gazdálkodás elengedhetetlen kellékei a pilóta nélküli repülőgépek, egyszerűbben mondva a drónok, viszont hazánkban és globális szinten is ingoványos talaj ezeknek az eszközöknek a szabályozása. A magyar Agrárminisztérium betömte idehaza ezeket a joghézagokat, ennek pedig mind a gazdák, mind a drónszakemberek kifejezetten örülnek.
Jogszabály egyértelmű keretek közé rendezi a légi permetezés ilyen formáját és módjait. Az egész ügymenet első lépése a képzés, ami sokkal szigorúbban, de pontosabban lett meghatározva. A pilótáknak egy 300 órás repülésből álló tanfolyamot kell elvégezniük, hogy drónokkal permetezhessenek. Emellett a munka engedélyhez kötöttségét is tisztázták, bár ez a rész igazából többnyire megegyezik az engedélyeztetés korábbi formájával. Ez tulajdonképpen úgy működik, hogy egy kezelési tervet kell készíteni a kormányhivatalnak, amiben benne van, hogy a kezelést drónnal kívánják elvégezni. A légtérfoglalási engedélyek esetében főszabály szerint legalább 30 nappal korábban kérvényezni kell az engedélyt, de ebben az esetben a jogszabály lehetőséget ad rá, hogy akár egy nappal korábban is a hivatalhoz fordulhasson a gazda.
Török Gyula, az ABZ Drón ügyvezetője kérdésünkre elmondta, hogy jelen pillanatban nem lehet megmondani, hogy egy új szakma jelenti-e a szabályozás. Lehetséges, hogy a drónpilóták olyan csoportja jön létre, akiket a gazdák megkereshetnek, ha szükségük van a permetezés ilyen formájára, de az is elképzelhető, hogy a gazdák saját körükön belül végzik el az ehhez szükséges tanfolyamot, és szereznek be hozzá eszközöket. Az biztos, hogy egyelőre nincs senki az országban, aki rendelkezne a jogszabályban meghatározott képzettséggel és engedéllyel ennek a munkának az elvégzéséhez. A tanfolyamról és a vizsgákról a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapján lehet majd tájékozódni. Természetesen az sem mindegy, hogy milyen géppel tervez repülni valaki, illetve arra is figyelni kell, hogy drónos permetezéshez engedélyezett szereket használjanak kizárólag. Látható, hogy rengeteg feltételnek kell megfelelni, ezek gyakorlati működéséről pedig csak egy idő elteltével lehet nyilatkozni.
Török Gyulával készült teljes beszélgetésünket itt hallgathatják meg:
- Reggeli Monitor - Török Gyula