- A Hamász szombaton nagyszabású rakétacsapást mért Izraelre, a jelentések szerint több mint 3000 rakétát lőttek ki. A támadást szárazföldi betörések kísérték az izraeli-gázai határ közelében lévő izraeli településeken, ahol a polgári lakosság volt a célpont.
- Az izraeli védelmi erők válaszul katonákat vezényeltek a Hamász által megtámadott régiókba, és kiterjedt légicsapásokat hajtottak végre a Gázai övezetben lévő célpontok ellen.
- Az egyetlen hétvége alatt megölt több száz emberrel ez a legsúlyosabb és legbrutálisabb eszkaláció a palesztin-izraeli szembenállásban az elmúlt évtizedek óta, és azzal fenyeget, hogy hosszabb, teljes körű háborúvá fajul.
- A nyugati országok támogatásukról biztosították Izrael önvédelemhez való jogát, míg az arab országok elítélték az ellenségeskedést, és felajánlották támogatásukat a diplomáciai megoldás megtalálásában. Irán támogatását fejezte ki a Hamász ügye iránt.
- Az ázsiai-csendes-óceáni térség indexei az új hét kezdetén gyengébben kereskednek, miután a Közel-Keleten masszív eszkaláció alakult ki. A kínai indexek 0,6-1,0%-ot esnek, a Nifty 50 0,5%-kal kerül lejjebb, az S&P/ASX 200 pedig 0,2%-kal kerül lejjebb.
- A japán, dél-koreai és tajvani kereskedők szabadságon voltak. A hongkongi tőzsdén a reggeli szeánsz a tájfun miatt elmaradt.
- Az európai és az amerikai indexek határidős jegyzései 0,7% körüli mértékben estek az éjszakai szeánsz nyitásakor.
- A nemesfémek több mint 1%-al magasabban kereskednek, az arany ismét az unciánkénti 1.850 dolláros szint fölé emelkedett.
- A Brent és a WTI egyenként 3,5% körüli emelkedést mutat, miután korábban az ázsiai kereskedés során akár 5%-ot is emelkedtek.
- A CAD és az EUR a legjobban teljesítő G10 devizák, míg az AUD és a CHF vannak a legnagyobb lemaradásban.
A közel-keleti eszkaláción kívül a hétvégén kevés hír érkezett, és nem jelentek meg más jelentős piacmozgató hírek. Megjegyzendő, hogy a likviditás a piacokon ma délután némileg korlátozott lehet, mivel a kanadai kereskedők szabadságon lesznek, és az Egyesült Államokban részleges piaci szünnap lesz (a részvények kereskedni fognak, de a kötvénypiacok zárva lesznek).
A WTI (OIL.WTI) elrugaszkodott a 83 dolláros árzónától, ami a korábban áttört ellenállási zóna felső határát jelöli. Az olajárak ma 3-4%-kal emelkedtek a közel-keleti eszkalációra reagálva. Forrás: xStation5
A Gazdasági Naptár mai napra szóló pontjait ITT tekinthetik meg.