Úgy tűnik, e két országban bíznak az idén jelentősen leértékelődött sárga nemesfém jövőjében, nem „írják le”, mint oly sokan mostanában a pénzügyi médiában - állapítja meg a Conclude Daily Gold. A fizikai arany és az ezüst kereskedése az idei év végén indulhat meg, de jövőre már a platina és a palládium is a palettára kerül – közölte Mihail Orlenko, a moszkvai tőzsde árupiaci szekciójának igazgatója.
Nem okozhat gondot előteremteni a fizikai aranyat a kereskedéshez, hiszen Oroszország a világ negyedik legnagyobb aranytermelője, Dél-Afrika után globálisan a második legnagyobb feltárt aranykészlettel rendelkezik, s május végi közel ezer tonnás állami tartalékai sem lebecsülendőek. Márpedig a tervek szerint a moszkvai tőzsde a nemesfémeket a bányászcégektől közvetlenül vásárolná meg, azt saját raktáraiban tárolná és a megkötött ügyletek másnapján szállítaná ki a vevőknek. Az azonnali fémkereskedés a már létező devizapiaci platformra fog épülni. A hitelintézetek kapnak jogot arra, hogy kezeljék a nemesfém-műveleteket, amelyeket alapvetően a nem-banki brókerek bonyolítanának le. Orlenko szerint az orosz árupiac nem átlátható és a kereskedelmi volumen még mindig kiugróan alacsony az ország aranytermelő és –exportőr potenciáljához képest. Jelenleg csak aranyra és ezüstre szóló határidős kontraktusokat lehet kötni a moszkvai tőzsde árupiaci szekciójában, de fizikai nemesfémeket nem. Fizikai aranyat alkalmanként a tőzsdén kívüli, OTC-piacon lehet értékesíteni, kizárólag a moszkvai központi bank által meghatározott áron.
Ami Oroszországban még csak terv, az Szingapúrban már valóság: ott szerdán már meg is nyílt a fizikai nemesfém-tőzsde, ahol az ígéretek szerint kényelmesen és biztonságosan lehet kereskedni a világ bármely pontjáról származó, elismert minőségű arannyal és ezüsttel. A biztonságot egy fél évszázados referenciával rendelkező szingapúri cég, a Certis CISCO garantálja, mely az aranyletéteket őrzi majd. A fizikai aranyat a nap 24 órájában lehet adni-venni, legalább ezerdolláros értékben, az ígéretek szerint alacsony árréssel. „A nemesfém-tőzsdét az arany és ezüst iránt az idén megugró ázsiai kereslet hívta életre” – jelentette ki a tőzsdealapító Victor Foo. Szerinte a régió legnagyobb kereskedelmi csomópontjának és a leggyorsabban növekvő vagyonközpontjának számító Szingapúrban a következő egy évtizedben a világ aranykereskedelmének 10-15 százaléka bonyolódhat le. A távol-keleti ország a tőzsdenyitásig már 11 ezer ügyfél megbízásából tárolt, adott és vett, illetve szállított nemesfémeket, e tevékenységek elvégzése lesz jelentősen könnyebb mostantól.
TrendFM, 2013. július 07., 00:50
Oroszország fizikai nemesfém-tőzsde elindítását tervezi, Szingapúr pedig két napja már meg is nyitotta ilyen börzéjét.
- Munkácsy Mihály műveiből nyílt páratlan kiállítás a Szépművészeti Múzeumban
- Szíria: több várost is elfoglaltak a felkelők
- A biztosítási szektort célozza a Peak az új megoldásával
- Jelentős pénzösszeg igényelhető vissza öngondoskodási szerződéssel
- Talpra állhat a Ripple
- Hatalmas aranylelőhelyre bukkantak Kínában
- Így számolj, ennyivel lesz drágább a karácsonyfa
- Fontos részvénypiac a HOLD Alapkezelő kedvencei között
- Üzleti szolgáltatások: hazánk a régió kiemelkedő nemzetközi központjává vált
- Így vadászhatunk vadhúsra a boltokban
- Még gyengébben teljesített a külkereskedelem, mint ahogy elsőre látszott
- Németország 650 millió eurós katonai segítséget ígér Ukrajnának
- Megint sok múlik az amerikai munkaerőpiacon
- Hungary Airlines: a teher- és az utasszállítás egészen más kávéház
- Tovább esett a héten a forint
- A tél rejtett veszélyei: tények és tévhitek
- Nőtt a munkanélküliségi ráta októberben
- Kukoricatermés: nehéz helyzetben a gazdák és a feldolgozók is
- Kiemelkedő lépés a művészeti örökség megőrzésében
- Robbanásszerű növekedés a lakáshitelezésben
- Bemutatta az új fenntarthatósági jelentéstételi útmutatóját a BÉT
hirdetés
További cikkek
-
Németország 650 millió eurós katonai segítséget ígér Ukrajnának
December folyamán Németország mintegy 650 millió euró értékű katonai segítséget fog nyújtani Ukrajnának – jelentette be Olaf Scholz német kancellár Kijevben. -
Megint sok múlik az amerikai munkaerőpiacon
Ezen a héten a legfontosabb makrogazdasági jelentések közül az amerikai munkaerő-piaci jelentések vonzzák a piac figyelmét – emelte ki az XTB. -
Hungary Airlines: a teher- és az utasszállítás egészen más kávéház
Még idén járatot tervez indítani Hongkongba az új magyar légitársaság, a kínai hátterű Hungary Airlines. -
Hétpárti parlament alakul Romániában
A választásokat a kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte 22 százalékkal. -
Tovább esett a héten a forint
Az előző héten már benézett 410 fölé a magyar fizetőeszköz az euróval szemben, és a gyengülő tendencia a héten is folytatódott. Hétfőn még sikerült bemenni 410 alá, azonban ez csak nagyon rövid ideig tartott. Kedden már ismét 410 fölött volt az árfolyam, azonban szerdán újra gyengülni kezdett - derül ki az Akcenta jelentéséből.