Turi Attila, az MMA elnöke az intézménycsalád magyar kultúra napi eseményei közül kiemelte a délelőtti Mi lesz veled, nyomtatott könyv? című műhelykonferenciát és a „Jó kedvvel, bőséggel" – gyermekek a Himnuszról című ünnepi műsort a Pesti Vigadóban. Kondor-Szilágyi Mária kurátori tárlatvezetést tart a Keserü Ilona Hommage – Tiszteletadás című kiállításon a Műcsarnokban. A Makovecz Imre és az utókor című vitaestre Az építészet jövője című sorozat keretében kerül sor a Walter Rózsi-villában.
„A fő eseményen, a gálaműsoron első alkalommal adjuk át Magyar Művészeti Akadémia elismerő oklevelét, amelyet kiemelkedően magas színvonalú művészi tevékenység elismeréseként, a művészeti értékek közvetítésében és közkinccsé tételében, különösen a fiatalok támogatásában játszott meghatározó társadalmi szerepért adományozzuk. A gálaműsoron több mint ötven művész színpadra lép, köztük akadémikusaink: Cakó Ferenc, Ránki Dezső, Juhász Zoltán, Petrás Mária, Ráckevei Anna, Szerényi Béla, Zsuráfszky Zoltán" – hangsúlyozta az MMA elnöke.
Kiss János alelnök a köztestület erdélyi munkabizottságának megalakulásáról elmondta: a határon túli kortárs magyar művészetért való felelősségvállalás morális kötelesség. Előzményként felidézte, hogy még a Covid-19 pandémia idején döntöttek hét regionális munkacsoport létrehozásáról Debrecenben, Győrben, Kecskeméten, Miskolcon, Pécsett, Szegeden és Veszprémben.
„A Magyar Művészeti Akadémia akkori elnöke, Vashegyi György és a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Freund Tamás 2022. december 14-én együttműködési megállapodást írtak alá: a nemzet érdekében a tudomány és a művészetek összefogtak, helyet kaptunk a Magyar Tudományos Akadémia öt regionális bizottsági épületében. Majd arra szólítottuk fel akadémikus társainkat, hogy önként vállalt feladatként ki-ki szólítsa meg a helyi művészeti közösségeket. Együttműködő partnereket keresünk" – fogalmazott Kiss János. Egyúttal bejelentette, hogy a következő hónapokban Nagyváradon is megkezdődik a munka.
Rátóti Zoltán alelnök hozzászólásában kiemelte: az MMA feltett szándéka, hogy a köztestület székháza, a Pesti Vigadó lüktető, eleven intézményként legyen megtalálható Budapest kulturális térképén. Ennek egyik fontos állomása az arculati megújulás. „Az elmúlt időszakban nyitottabbá vált a Vigadó, és az eredmény a látogatók számában máris megmutatkozik. A Rákóczi Szövetség szervezésében például a Budapestre látogató középiskolások megtekinthetik a Vigadó gyönyörű épületét. Ez misszió" – tette hozzá.
„Jövő hónapban, februárban dzsesszklubot indítunk, amelynek havi egy alkalommal a Vigadó alagsori kiállítótere ad majd otthont." Az alelnök kitért a nemzetközi kapcsolatokra, bemutatta a Keresztmetszet című, angol-magyar nyelvű kötetet, amelynek alapján a külföldi partnerek is átfogó képet kaphatnak a köztestület tevékenységéről. „Elindult a szentév Rómában, Szemadám György megnyitotta Jankovics Marcell emlékkiállítását a Vatikánban, folyamatos kapcsolatban állunk a Római Magyar Akadémiával is" – utalt a következő időszak eseményeire.
A Magyar Művészeti Akadémia által fejlesztett A-Z OPUS művészeti életút-adatbázis elérhetővé teszi különféle művészeti ágakból félezer kortárs alkotó- és előadóművész, művészetelméleti szakember életútját és alkotásait. A művészetközvetítés új fejezetét nyitja meg, gyorsan és egyszerű módon tárulnak fel az összefüggések és kapcsolódások – mutatta be az adatbázist Richly Gábor főtitkár, akit Péli Nagy Kata kérdezett a Trend FM-en.
- Reggeli Monitor - Richly Gábor
A támogatásokról szólva elmondta, hogy a korábbi évekhez hasonlóan, idén is művészeti tagozatonként 30 millió, összesen 270 millió forintnyi támogatásra lehet pályázni. Az első felhívás a magyar kultúra napját követően jelenik majd meg a honlapjukon, a második felhívás pedig nyáron várható. Ezen kívül kiemelt kulturális programok támogatására 130 millió forint, tagozati programok támogatására összesen 180 millió forint, regionális programokra összesen 80 millió forint, szakmai szervezetek működési támogatására pedig 90 millió forint áll majd rendelkezésre.
Művészeti ösztöndíjakra, díjakra és elismerésekre évente csaknem egymilliárd forintot fordít az akadémia. A főtitkár felhívta a figyelmet arra is, hogy a következő egy hónapban nyitva áll a kérelem benyújtásának lehetősége a nem akadémikus köztestületi tagságra. Az idei ösztöndíjprogramot a közeljövőben fogja meghirdetni az MMA.
A sajtótájékoztató végén Turi Attila ismertette a Magyar Építészeti Központ és Múzeum 2025. évi megvalósítási fázisait. Kiemelte: csaknem egy éve eredményesen zárult a Magyar Építészeti Központ és Múzeum tervpályázata, a győztes a Tér és Forma Szeged Építéstervező Kft. – BIVAK studio Kft. közös pályázata lett. Az épület helye is megvan: a Városligeti fasor és a Bajza utca sarkán egy csaknem héthektáros terület. „Ez a kincses pajta fantázianevű épület nem pusztán múzeum és szolgáltató központ" – hangsúlyozta az elnök.
„Szeretnénk olyan multivizuális teret létrehozni, amelyben vetítéssel, mozgó falakkal, zenével átélhető építészetünk belső lényege, a tér művészete. Emellett hétköznapi, húsba vágó kérdésekről is kell tudni beszélni: ha valakinek építészeti gondja van, akkor itt egy helyen tudjon információkat szerezni, tájékozódni, tanácsot kérni."
A sajtótájékoztatót Gózon Ákos főosztályvezető moderálta, majd felkérte a résztvevőket, hogy lépjenek a intézménycsalád kihelyezett asztalaihoz, ahol a Műcsarnok részéről Szegő György, a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) részéről Almássy Kornél, a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMA MMKI) asztalánál Csáji László Koppány, valamint Nagy Zsombor, a Pesti Vigadó vezetője és Szentmártoni János, az MMA Kiadó vezetője osztotta meg terveit, a közeljövő eseményeit és kiemelt programjait az érdeklődőkkel.