A parlament előtt a 2022-es költségvetés
TrendFM, 2021. május 04., 15:13
Már 7-ik éve, újra tavasszal nyújtotta be a jövő évi költségvetést a magyar kormány. Az Újraindítás Költségvetésének nevezett büdzsé 5,2 százalékos gazdasági növekedéssel számol, 3 százalékos infláció mellett. A GDP-arányos államháztartási hiányt 5,9 százalékkal tervezi a Pénzügyminisztérium. A költségvetési törvénytervezetet benyújtó Varga Mihály pénzügyminiszter közölte, hogy a tervezetben a gazdaság újraindítására 7308 milliárd forint áll rendelkezésre. Ennek egy része uniós forrás, de jelentős magyar költségvetési tétel is kiegészíti.
Az idei költségvetés módosítása mellett benyújtotta a jövő évi költségvetés tervezetét is az Országgyűlésnek a kormány. Varga Mihály pénzügyminiszter
a 2022-es költségvetési törvényjavaslatot Latorcai Jánosnak, az Országgyűlés alelnökének adta át a parlamentben. A jövő évi büdzsé ismertetésekor Varga Mihály közölte, hogy a javaslat hat célnak felel meg.
A kormány még jövőre sem tartja majd 3 százalék alatt az államháztartási hiányt, de erre az Európai Unióban mindegyik tagállamnak hivatalos engedélye van Európai Bizottságtól. Erre természetesen a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak a kezelése miatt van lehetőség. Varga Mihály azt mondta, hogy fontosnak tartják a költségvetés stabilitását, de a válságot és az abból való kilábalást is. Jövőre 7,8 százalékos lesz az EU-s országok átlag államháztartási hiánya. Az átlag GDP-arányos adósság pedig 95 százalék. A magyar költségvetés azzal számol, hogy az idei 79,9 százalékos államadósság-ráta jövőre 79,3 százalékra mérséklődik. Varga Mihály beszélt arról is, hogy jövőre kétheti 13. havi nyugdíjat folyósítanak, illetve ha összejön a nagyobb gazdasági növekedés, akkor nyugdíjprémium is lesz. Több forrás lesz a családtámogatásra és otthonteremtésre, az egészségügyre. Több pénz jön az Európai Uniótól gazdaságfejlesztésre. Az újraindítás és a járvány elleni egészségügyi kiadás lesz a legnagyobb tétel a költségvetésben.
Varga Mihály megköszönte a Költségvetési Tanács munkáját. A testület szerint a törvényjavaslat megfelel az alaptörvény által előírt feltételeknek. A pénzügyminiszter azt is megemlítette, hogy a kormány jövőre átlagban 8 százalékos bérnövekedéssel számol. A minimálbérről és a garantált bérminimumról szólva pedig megjegyezte: azok összegét az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően a munkaadói és munkavállalói megállapodás határozhatja meg. Legkésőbb július 14-én fogadhatja el az Országgyűlés a jövő évi költségvetést.