A street art modernkori Robin Hoodja kezdetben talán nem tudatosan építette karrierjét, mára mégis az egyik legközismertebb kortárs képzőművész. A kézjegyüket minél több helyre elhelyező, tag-elő graffitisek szabályok, korlátok ellen lázadó világba új, intellektuális színt hozott. Munkáin a figurák kidolgozása és a kompozíciók egyéb elemei komoly rajztudásról árulkodnak. A találgatásokat még sose erősítették meg, Banksy kiléte egyelőre homályban marad, az viszont egészen biztos, hogy képzett művész, akinek nemcsak technikai tudás van a birtokában, de mondanivalója is mindig akad.
A Teslában látható „The Art of Banksy” kiállítás nemzetközi, utazó tárlat, amelyet a Godot Kortárs Művészeti Intézet közvetítésével most a hazai közönség is megtekinthet.
Általában Banksyt a falakra festékszóróval fújt graffiti munkáiról ismerjük, de a falképekhez használt stencileket printekhez is használta, amelyekből ezidáig többezret eladott. Ezek közül a szitanyomatokból, egyéb sokszorosított grafikai eljárással készült plakátokból jónéhány már a másodlagos műtárgypiacon is megfordult, sőt néhányat rekord árakon ütöttek le aukciókon.
A Banksy műveket bemutató utazó tárlatok, így a The Art of Banksy is, nyomatokból álló gyűjteményes kiállítások.
A budapesti kiállításon a Banksy ikonikus műveit nyomatok formájában bemutató alkotások mellett, graffiti reprodukciók is láthatók, amelyeket magyar graffiti művészek Csere Ákos, Czímer Zoltán, Horváth Gergő, Németh Zoltán hívtak életre Banksy pontos stenciljei alapján.
A többségében 2005-2008 közötti időszakra tehető alkotások mellett, Banksy egyik legfrissebb eredeti művét láthatjuk, amely egyenesen Bethlehemből, a Banksy által üzemeltetett The Walled Off Hotelből érkezett.
A kiállítást augmented reality (AR) museum guide applikációval egészítették ki a szervezők, megidézve a Banksy által megfestett városfalakat és a graffiti alkotásokat eredeti helyükön, így különösen izgalmas élményben lehet része a „szó szerint” Banksy világában barangoló látogatóknak.
A kiállításról, a Godot Kortárs Művészet Intézet kurátorával, Laczkovich Borbálával beszélgetett Gereben Kata a Gyűjtőben.
- Gyűjtő - Laczkovich Borbála