Lengyelország népszavazást fog tartani az euró bevezetéséről, megőrzi szuverenitását Brüsszellel szemben és ellenáll a lengyel gazdaság számára hátrányos uniós zöld politikának - mondta a jövő hónapban hivatalba lépő új államfő külpolitikai tanácsadója Krzysztof Szczerski.
Erősödő EU-ellenesség?
A döntés, hogy milyen pénzt használunk, a nemzet döntése kell, hogy legyen - jelentette ki a Reutersnek adott interjúban. Ez egyébként annak fényében mindenképpen érdekesen hat, hogy Lengyelország uniós csatlakozásakor más tagországokhoz hasonlóan elkötelezte magát az euró bevezetése mellett egy meg nem határozott időpontban. Népszavazást a kérdésben így jogilag nem kötelező tartania. Közvéleménykutatások szerint a lengyelek túlnyomó többsége elutasítaná az euró bevezetését, ha azt most szavazásra bocsátanák. A tanácsadó szerint Brüsszel jobban tenné, ha a szorosabb integrációra való törekvés helyett döntési jogköröket utalna vissza a tagországokhoz, mert mint mondta, itt lenne az ideje, hogy visszatérjen a józan ész Európába.
A legerősebb ellentétek a szén-dioxid-kibocsátási kvóta terén feszülnek az üvegház-hatású gázok kibocsátásának csökkentésére törekvő Brüsszel és áramigényének túlnyomó részét barnaszénnel fedező Lengyelország között.
Rengeteg pénzt kapnak, mégis szidják az uniót? Láttunk már ilyet…
Andrzej Duda, a Jog és Igazságosság (PiS) párt jelöltje nyerte meg a májusban tartott lengyel köztársasági elnöki választást. A közvélemény kutatások szerint az októberi parlamenti választásokon is a jelenleg ellenzékben lévő jobboldali PiS kerülhet kormányra.
Az európai integrációt hagyományosan támogató Lengyelország, az Európai Uniós támogatások egyik legnagyobb haszonélvezője, a jobboldali párt előretörésével az utóbbi időben egyre inkább euroszkeptikus álláspontot vesz fel.