Arról, hogy miként tehetjük fenntarthatóbbá a jövő épületeit társadalmilag és gazdaságilag egyaránt, és hogyan kapcsolódik össze ezzel a Building Information Modeling, dr. Gremsperger Gábor, a Climate Action ügyvezetője és Németh Dániel, az AFMTEC üzletfejlesztési vezetője számolt be bővebben a Monitor Délutánban.
Az AFMTEC szakértője kiemelte, hogy a világ teljes szén-dioxid kibocsátásának a 40 százalékát az épített közeg teszi ki. Nagyjából 30 százalékot jelent az épületüzemeltetés, és körülbelül 10 százalék az építőanyagokhoz és a kivitelezéshez tartozik.
Németh Dániel hozzátette: a BIM a teljes építés folyamatára ad egy olyan eszköztárat a tervezhetőség, az optimalizálhatóság, a szimulálás és további lehetőség biztosításával, amivel nagyságrendekkel növelhető az energiamegtakarítás. Ahogy fogalmazott: „alapvetően egészen extrém módon járulunk hozzá a fenntarthatósági célok eléréséhez”.
Az ENSZ 17 kitűzött fenntarthatósági célja közül néhány az építőipari területen is megjelenik, így például a városok tervezhetősége és élhetősége. „Az állami beruházási törvényben ezen okokból valósult meg, hogy az Építésügyi Minisztérium az új beruházások esetén elvárja a BIM-es elvek követését a kivitelezők és tervezők részéről” – emelte ki. Hozzátéve, hogy a 3D-s központi modelleknek köszönhetően előre lehet szimulálni az üzemeltetés folyamatát is.
A Climate Action ügyvezetője szerint nagyon fontos szempont, hogy társadalmilag, gazdaságilag is fenntartható legyen egy létesítmény. Ez a többi között azt jelenti, hogy hosszú évekre meghatározták a funkcióját, és szintén hosszú időre előrevetítik azt is, hogy miből fog az épület a fenntarthatóság jegyében működni. Arról is beszélt, hogy a stadionok, sportlétesítmények több célú hasznosítása, kisebb átalakítása hogyan segíthet a zöldebb üzemeltetésben.
Dr. Gremsperger Gábor hangsúlyozta, a Building Information Modeling arra is alkalmas, hogy a szimulációs környezetben, amikor már az épületet átadták, különböző IoT-megoldásokkal – szenzorokkal és érzékelőkkel – lehessen monitorozni az üzemeltetéssel kapcsolatos jellegzetességeket. Ennek köszönhetően időben lehet reagálni a túlzott energiafogyasztásra, vagy a meghibásodásokat is preventív módon meg lehet előzni.
Kitekintésként azt is körbejárta, hogy az erdők monitorozásánál, az erdőtüzek megelőzésénél milyen új távlatokat nyit a digitalizációs technológia. Érczfalvi András interjúja.