A PCE árindex, a Fed által preferált inflációs mutató, várhatóan enyhe emelkedést mutat, éves szinten 2,5%-ra, míg a PCE magindex az előrejelzések szerint 2,9%-ra emelkedik. A brit kiskereskedelmi forgalom és a német PPI adatok további betekintést nyújtanak az európai árnyomásba és fogyasztói magatartásba.
A globális piacok óvatosan kereskedtek a Fed 2025-ös kamatcsökkentéssel kapcsolatos sólyomszerű álláspontját követően, a legtöbb ázsiai index pedig meredek heti veszteségeket szenvedett el. A Fed jelzése, miszerint jövőre csak két potenciális kamatcsökkentést tervez, szemben a korábbi négyes várakozásokkal, széles körű kockázatcsökkentő hangulatot váltott ki.
Az amerikai határidős tőzsdei határidők tovább növelték a veszteségeket, miután a kongresszus elutasította a Trump által támogatott kiadási törvényjavaslatot, ami a leállással kapcsolatos aggodalmakat vetett fel.
A japán Nikkei és TOPIX a regionális trenddel ellentétben 0,2%-kal emelkedett a vártnál erősebb novemberi CPI-adatok ellenére. A BOJ kormányzója, Ueda fenntartotta a dovish hangnemet, utalva arra, hogy a kamatemelésekre később, 2025-ben kerülhet sor. A maginfláció továbbra is a 2%-os cél felett maradt, de a központi bank hangsúlyozta, hogy a tavaszi bértárgyalásokat figyeli, mielőtt bármilyen politikai változást eszközölne.
A kínai központi bank változatlanul hagyta az irányadó hitelkamatokat, az egyéves LPR 3,1%-on, az ötéves pedig 3,6%-on maradt. A kínai piacok ellenállónak bizonyultak, és kisebb heti veszteségeket könyvelhettek el, mint a regionális versenytársak, miközben Peking egyre nagyobb bizalmat tanúsított a 2025-ös költségvetési kiadások növelésére irányuló pekingi tervek iránt. A PBOC korlátozott monetáris politikai mozgástere a jüan gyengülése miatt megerősíti a fokozott fiskális ösztönzéssel kapcsolatos várakozásokat.
A dollár kétéves csúcsra, 108,43-ra emelkedett, ami a magasabb amerikai kamatlábaknak kedvezett. A jen dolláronként 157,11-re gyengült, ami „riadt” reakciókat váltott ki a japán tisztviselőkből, akik potenciális beavatkozásra figyelmeztettek. Kato pénzügyminiszter kifejezetten a spekulánsok által vezérelt „egyoldalú és éles mozgások” miatti aggodalmakra hivatkozott.
Az olajárak heti szinten több mint 2%-os veszteséget szenvedtek el, a Brent 72,47 dolláron, a WTI pedig 68,99 dolláron állt. A Sinopec előrejelzése, miszerint Kína nyersolajimportja 2025-re tetőzhet, tovább növelte a keresleti aggodalmakat. A JPMorgan 2025-re 1,2 millió bpd olajpiaci többletet jósol, az OPEC+-on kívüli kínálat erős növekedésére hivatkozva.
Az arany az egyhavi mélypontok közelében, 2.596 dolláron stabilizálódott, és heti 2%-os csökkenésre állt be, ahogy a piacok feldolgozzák a Fed sólyomjellegű kilátásait. A nemesfémre nyomást gyakorolt a dollár erősödése és a kamatcsökkentési várakozások csökkenése, mivel a határidős ügyletek már csak egy negyedpontos csökkentést áraznak 2025-ben.
A kongresszus a kormányzat esetleges leállásával néz szembe, miután 174-235 arányban elutasította a Trump által támogatott kiadási törvényjavaslatot. A törvényjavaslat, amely két évre felfüggesztette volna az adósságkorlátokat, a Republikánus Párton belüli fiskális konzervatívok ellenállásába ütközött. A kormányzati finanszírozás péntek éjfélkor jár le, ami fennakadásokkal fenyegeti az ünnepi utazásokat és a szövetségi szolgáltatásokat.
A Starbucks egyre súlyosbodó munkaügyi akciókkal néz szembe, mivel a Workers United sztrájkokat jelentett be az Egyesült Államok nagyvárosaiban, amelyek december 24-ig több száz üzletet érinthetnek. A több mint 10 000 baristát képviselő szakszervezet arra hivatkozik, hogy a bérekkel, a személyzettel és az időbeosztással kapcsolatos kérdések az április óta tartott kilenc tárgyalási ülés ellenére is megoldatlanok.
A Berkshire Hathaway három nap alatt 409 millió dolláros vásárlással növelte részesedését az Occidental Petroleumban, megerősítve Warren Buffettnek az energiaszektorra tett fogadását. A Bank of Japan kritikus áttekintést adott ki Kuroda korábbi kormányzó gazdaságélénkítő politikájáról, megállapítva annak korlátozott hatékonyságát a fogyasztói pszichológia megváltoztatásában, és figyelmeztetve a lehetséges tartós mellékhatásokra.
A kriptovaluták pirosban zárják a hetet. A Bitcoin kevesebb mint 2%-kal 96 600 dollárra esik, míg az Ethereum 3%-ot veszít 3368 dollárra.
A Gazdasági Naptár mai napra szóló pontjait ITT tekinthetik meg.