A Gazdasági Naptár mai napra szóló pontjait ITT tekinthetők meg.
Az ázsiai piacokon óvatosan kereskednek a Fed decemberi ülése előtt, ahol széles körben 25 bázispontos kamatcsökkentés várható, de a hangsúly továbbra is a 2025-ös iránymutatáson van. A Wall Street ideges hangnemet ütött meg, a NASDAQ a rekordmagasról visszalépett, a Dow Jones pedig több mint 40 éve a legrosszabb veszteségsorozatát produkálta. Az amerikai határidős részvények az ázsiai kereskedésben stagnálnak.
A dél-koreai KOSPI 1%-kal emelkedett, mivel Han Duck-soo ügyvezető elnök továbbra is stabilitásról biztosította a piacokat Yoon Suk Yeol elnök felelősségre vonását követően. Az ausztrál ASX 200 index 0,2%-ot emelkedett, míg a szingapúri Straits Times index 0,3%-ot esett, ami a vegyes regionális hangulatot tükrözi – írta reggeli összefoglalójában a brókercég.
Kína a költségvetési kiadások jelentős növelését tervezi, a Reuters jelentése szerint Peking a jelenlegi 3%-os célról rekordszintű, 4%-os GDP-hiányt céloz meg 2025-re. A növekedés 1,3 billió jüan (179,4 milliárd dollár) többletkiadást jelent, ami a szárazföldi piacok emelkedését ösztönzi. A sanghaji Shenzhen CSI 300 és a Shanghai Composite 0,6%-kal, illetve 0,7%-kal emelkedett, míg a hongkongi Hang Seng 0,9%-kal.
A Honda és a Nissan japán autógyártók olyan fúziós tárgyalásokat folytatnak, amelyek révén a világ harmadik legnagyobb autógyártója jöhet létre 7,4 millió jármű éves termelésével. A hír hatalmas mozgást váltott ki az autóipari részvényekben, a Nissan 22%-ot, a Mitsubishi 13%-ot ugrott, míg a Honda 2%-ot esett. A potenciális fúzió a kínai EV-gyártók és a Tesla által a hagyományos autógyártókra gyakorolt növekvő nyomást tükrözi.
A dollár továbbra is háromhetes csúcsok közelében tartja erejét, mivel a piacok a Fed sólymos kilátásait várják. Az erős amerikai kiskereskedelmi értékesítési adatok megerősítették a 2025-ös fokozatos kamatcsökkentésre vonatkozó várakozásokat. Az ausztrál dollár egyéves mélypontra, 0,6325 dollárra, míg az új-zélandi dollár kétéves mélypontra, 0,5748 dollárra került, ami a dollár széles körű erősödését tükrözi.
Az iráni forradalmi gárdisták jelentősen kiterjesztették ellenőrzésüket az ország olajipara felett, és nyugati tisztviselők és biztonsági források szerint a három évvel ezelőtti 20%-hoz képest most már az export akár 50%-át is irányítják. A fejlemény megnehezíti a nyugati szankciók hatékonyságát, miközben Trump készül visszatérni a Fehér Házba. Az olajárak továbbra is nyomás alatt vannak, a WTI 70,60 dolláron, a Brent pedig hordónként 73,34 dolláron kereskedik.
Az Eli Lilly megkapta a kínai gyógyszerfelügyeleti hatóságtól a Kisunla (donanemab) Alzheimer-kór elleni kezelésének engedélyét, ami az Egyesült Államok, Japán és az Egyesült Királyság után a negyedik jelentős piaci engedélyt jelenti. Az agyban lévő béta-amiloid fehérjéket célzó kezelés ára az Egyesült Államokban 32 000 dollár egy 12 hónapos kezelésért, szemben a versenytárs Leqembi 26 500 dolláros árával.
Az arany ára a Fed ülése előtt stabilan 2.646 dolláron áll, a dollár erősödése és a 2025-ös lassabb kamatcsökkentési pályára vonatkozó várakozások nyomása miatt. Eközben a réz 0,4%-kal 8,973 dollárra csökkent a kínai ösztönző tervek ellenére, mivel a legfrissebb adatok továbbra is gyengeséget mutatnak a világ legnagyobb rézfogyasztójában.
A kongresszus hamarosan szavazni fog a kínai technológiai ágazatokba történő amerikai befektetéseket korlátozó új jogszabályról, különösen a mesterséges intelligencia és a nemzetbiztonság szempontjából érzékeny területeken. A törvényjavaslat kibővíti a már meglévő pénzügyminisztériumi korlátozásokat, és rendelkezéseket tartalmaz az érzékeny területek közelében lévő kínai ingatlanvásárlások felülvizsgálatára és a külföldi ellenfelek birtokában lévő távközlési engedélyek vizsgálatára.
A Boeing bejelentette, hogy a 737-es, 767-es és 777/777X programjaiban újraindul a gyártás a hét hetes gépészsztrájk végét követően. Az FAA fenntartja a januári Alaska Airlines incidens után bevezetett havi 38 MAX repülőgépre vonatkozó felső határt, amelynek felülvizsgálatát 2025 januárjára tervezik.
A Bitcoin visszaszorult az új történelmi csúcsáról, 108.152 dollárról, jelenleg 103.500 dollár körül kereskednek vele, míg az Ethereum 5%-ot esett a 4000 dollár feletti szintről 3832 dollárra, ahogy a kriptopiacok a Fed döntése előtt emésztették a közelmúltbeli nyereséget.