„Azon dolgozunk, hogy segítsünk vállalkozó szellemű és kreatív egyetemistáinknak valóra váltani világszinten is újdonságnak számító ötleteiket. Megtanítjuk őket vállalkozni, az ötleteik kidolgozásához az egyetemistákból álló csapatoknak 3 millió forint értékű ösztöndíjat adunk, a legjobbak pedig ma megmutathatják magukat a befektetőjelölteknek. Az a célunk, hogy 2030-ra legalább 8 magyar tulajdonú unikornis, azaz 1 millárd dollárt meghaladó értékű vállalattal büszkélkedhessünk” – hangsúlyozta György László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért, felsőoktatásért, szakképzésért és vállalkozásfejlesztésért felelős államtitkára a Demo Day kapcsán.

Vasban, rostban és esszenciális aminosavakban gazdag tücsökliszt, távolról irányítható okos-gyógyszeradagoló, jutalomrendszer mobilalkalmazás, iskolák és tanárok számára a diákok hatékony motiválásához, új generációs növénytermesztési rendszer, elsősorban szántóföldi kultúrákhoz, valamint csőhálózat- és kútmonitorozó robot.

Csak néhány abból a 20 projektből, amit a szakértők a legígéretesebb ötletnek ítéltek a HSUP program második tanévének végén. Ezek a magyar egyetemi ötletek hódíthatják meg a világpiacokat, ezekből nőhetnek ki az évtized magyar unikornisai. Az EFOTT fesztivál kísérő rendezvényeként Kápolnásnyéken a Hungarian Startup University Program (HSUP) Demo Day eseményén most bemutatkoznak a projektcsapatok.

Magyarország első felsőoktatási startup programja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) kezdeményezésére 2020-ban 21 egyetemen indult el. A pilot évet követően az első éles tanév az NKFIH ügynökségének – az Express Innovation Agency-nek – szakértői támogatásával folytatódott.

A HSUP fő célja a hazai egyetemisták megismertetése az innováció világával, a modern vállalkozói ismeretekkel és a startupok működésével, mindezt egy új, közös e-learning platformon keresztül. Az első félévében az innovatív gondolkodásmód és a startup világ megismerése után a félév végén a vizsga mellett a hallgatók vállalkozási ötletükről egy onepagert is készítenek, amelyeket a valamennyi egyetemen létrehozott – innovációban jártas szakemberekből álló – testület saját hatáskörben bírál el és választja ki a továbbjutó projektötleteket.

A második félévben a hallgatók vállalatépítéssel kapcsolatos gyakorlati tudást sajátíthatnak el és a nyertes projektekhez csatlakozva 3-5 fős csapatokba szerveződve, mentorok segítségével valósítják meg ötleteiket. A projektcsapatban dolgozó hallgatók ebben a szakaszban ösztöndíj-támogatásban részesülnek, amelynek összege havi 150.000 forint hallgatónként.

A gyakorlatorientált startup program első pilot évében több mint száz innovatív ötleten dolgoztak a csapatok országosan 21 egyetemen, az idei – 2021/2022-es – tanévben ennek csaknem a duplája, 189 projektötlet került kiválasztásra és további 6 egyetem és egy külhoni civil szervezet is csatlakozott a programhoz.

A kezdeményezés sikerét mutatja, hogy az eddigi két évfolyamban 6000 hallgató vett részt benne. A hallgatók munkáját mentorok segítették és felügyelték, nemrégiben pedig a HSUP partnereiből álló szakértői testület kiválasztotta – a csapatok által beküldött Progress reportok és bemutatkozó videók alapján – a húsz leginkább befektetésre és inkubációra érett projektet. A kiválasztási szempontok között szerepelt a projektek előrehaladottsági szintje, újdonságtartalma, valamint annak piaci relevanciája. A csapatoknak lehetőségük nyílt bemutatni projektjüket a hazai startup ökoszisztéma befektetői, szakértői előtt.

„A program hazai és nemzetközi sikerei is magukért beszélnek, hiszen az idei résztvevői elégedettség a megduplázódott létszám ellenére is kimagasló! Mindezek ellenére, ahogy egy jó startupnál, úgy itt is folyamatosan gyűjtjük a visszajelzéseket és azonosítjuk azokat a pontokat, ahol még szebbé, jobbá tudjuk tenni a programot és azon vagyunk, hogy folyamatosan fejlesszük, aktualizáljuk a tananyagot és a támogatási rendszert is. Különösképpen szívet melengető évről évre újabb és újabb fiatalokkal találkozni, akik a program előtt még nem ismerték az innováció vagy a startupok világát és mára már a világ megváltásán gondolkoznak. A tavalyi évfolyamból már nemzetközi piacokon is bemutatkoztak és sokan közülük szereztek már több körben is befektetést. Az idei évfolyam végzősei előtt ez az út most kezdődik” – tette hozzá Kölkedi Krisztián, az Express Innovation Agency stratégiai vezérigazgató-helyettese, a HSUP program egyik alapítója.

A Demo Day alkalmával a csapatok úgynevezett pitcheken prezentálják innovatív ötletüket a 9 fős szakmai zsűri előtt, amelyben többek között olyan startup szaktekintélyek, nagyvállalati vezetők és befektetők foglalnak helyet, mint Balogh Péter angyalbefektető, Hendrich Balázs, a Mathias Corvinus Collegium karrier- és szakmai fejlesztési központjának igazgatója, illetve dr. Oszkó Péter, az OXO Technologies Holding Nyrt. vezetője. A zsűri a prezentációkat követően ajánlatot tesz a csapatoknak, szakmai felajánlásokkal vagy akár komoly tőkebefektetéssel segítve az ötletek megvalósulását.