Első lépésben az oktatási intézmények álltak át az online képzésre, mostanra pedig egyre több cég ismeri fel, a leállások idején a képzésbe való befektetés csökkenti a munkavállalói bizonytalanságot és piaci versenyelőnyt is eredményezhet - írja az IoT Zóna.

Bár évente a társaságok globálisan 300 milliárd dollárt fordítanak tréningekre és képzésre, a vezetők csupán 8 százaléka tartja ezt hatékony befektetésnek. A digitális oktatási rendszerek bevezetése azonban jelentősen változtathat ezen az arányon. A felmérések ugyanis azt mutatják, ezen a területen az egydolláros befektetés akár 30 dolláros növekedést hozhat a produktivitásban.

Úton a további digitalizáció felé

„Hosszú távon ezek a megoldások jóval költséghatékonyabbak a hagyományos frontális oktatásnál. Tapasztalataink azt mutatják, hogy egy rendszeresen ismételt képzésnél két hónap alatt már megtérülhet az online rendszer és tartalom bevezetésére fordított összeg. Megszűnik a fizikai oktatás során felmerülő utazás- és szállásköltség, 60 százalékkal csökken a kieső munkaidő. Továbbá mérhetőbbé válnak a képzési folyamatok, egyszerűsödik az adminisztráció és könnyebbé válik az ismétlés” – sorolta az előnyöket Koharek András, az Országos Humánmenedzsment Egyesület e-learning szakértője, az AR Tudásmenedzsment Kft. ügyvezetője.

Mivel az e-learningnél akár gamifikációs megoldásokat is könnyedén be lehet illeszteni az oktatási folyamatba, a tanulás sokkal inkább élményszerűvé válhat. Így lehet, hogy a Research Institute of America felmérése szerint a digitális képzésekkel jelentősen csökken a fluktuáció, míg a résztvevők elköteleződése és bevonódása 18 százalékkal magasabb a hagyományos oktatási formákhoz képest.

A Smart Business Trends kutatása szerint 2020-ban Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban a cégek mintegy 98 százaléka tervezett e-learning képzéseket. Ezzel szemben Magyarországon – bár pontos adat nincs róla – 100 cégből kb. 5 használ ilyen megoldásokat. A járvány nyomán kialakult gazdasági és munkaerőpiaci helyzet azonban ebben is változást hozhat.

  • Világszerte a megkérdezett munkavállalók 67 százaléka hajlandó lenne átképezni magát,
  • 29 százalékuk pedig nyitott lenne rá, ha másként nem tudná megtartani a munkahelyét.

További részleteket az IoT Zóna oldalán olvashatnak.