Holnap kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank, azonban nem várható alapkamat változtatás, a kamatfolyosó is változatlan maradhat. A jegybank maximum egy szűkszavú kommentben reflektálhat a jelenlegi hazai és európai trendekre, megindokolva ezzel a kamattartást- magyarázza az ING senior treasury értékesítési vezetője a Trend FM reggeli műsorában. Kolba Miklós szerint ez nem gyengítheti tovább a forintot, az árfolyamra nagyobb hatással lehet a csütörtöki törökországi kamatdöntő ülés, ami több szempontból is érdekesnek tűnik.

Nem egy életbiztosítás a török jegybankelnöki szék

Törökországgal kapcsolatban ismét megsokasodtak a hírek, elég csak az isztambuli polgármester választásra gondolni, ahol egy megismételt voksoláson is győzött az ellenzéki jelölt, vagy éppen a Fitch Ratings legutóbbi leminősítésére. A hitelminősítő döntése előtt nem sokkal Erdogan elnök menesztette a török jegybank elnökét, mivel nem volt hajlandó kamatot csökkenteni, holott Erdogan köztudottan a kamatvágás mellett teszi le a voksát, hiába van az egekben, 15-16 százalék között az éves infláció.

A csütörtöki ülésen tehát nem csak maga a döntés lesz az érdekes, hanem az is, hogy az új jegybankelnök „behódol-e” Erdogan akaratának, vagy független döntést hoz és a kamattartás, esetleg emelés mellett határoz az általa vezetett monetáris testület. Kolba Miklós szerint a jegybankelnök hiába tudna racionálisan megmagyarázni egy kamatcsökkentést, a piac akkor is politikai befolyást szimatolna a háttérben, ami nyilván gyengítené a lírát, de a feltörekvő országok, így Magyarország devizáit is.

A tengerentúlra figyel az EKB

Az Eurózóna gazdasági mutatói nem festenek túl biztatóan- ebben nincs semmi újdonság. Változás lehet viszont az új jegybankelnök, a Mario Draghit váltó Christine Lagarde politikájában. Az ING értékesítési vezetője szerint az EKB stratégiáját nagyban befolyásolja, hogy mit lát a FED-től július 31-én. Az amerikai jegybank szerepét betöltő intézet akkor ülésezik ugyanis, az általános piaci konszenzus szerint minimum 25 bázisponttal vágják a kamatokat, bár nem elképzelhetetlen, sőt valószínű az 50 bázispontos csökkentés is.

Kolba Miklós szerint az Egyesült Államok meg akarja előzni a bajt, és még azelőtt szeretné élénkíteni a gazdaságát, hogy az európai mintára belassulna. Ha a FED felvállal egy ambiciózus kamatcsökkentési ciklust, akkor lehet, hogy Lagarde is 10 bázisponttal mérsékli a kamatokat Európában, még az idei évben.

A teljes beszélgetést itt hallgathatják meg. A riporter Nagy Károly.