- Májusban a kiskereskedelmi forgalom volumene 12,3 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől, amely kismértékű javulás az áprilisi, szintén éves bázisú 12,6 százalékos zuhanáshoz képest.
- Egy hónap alatt 1,6%-kal nőtt az ipari termelés a KSH friss adatai alapján, azonban érdemes megjegyezni, hogy az előző hónapban 2%-ot meghaladó visszaesést láthattunk. Így leginkább a korábbi visszaesés némi kompenzálásáról beszélhetünk.
- A német ipari termelés májusban 0,2%-kal csökkent az előző hónaphoz képest a szövetségi statisztikai hivatal adatai szerint.
- Az ADP bérszámfejtő csoport szerint az amerikai magánszektorban a múlt hónapban a várakozásokat felülmúlva 497.000 új munkahelyet teremtettek, ami erőteljes növekedést jelentett. Az adatok feszes munkaerőpiacra utalnak, ami egy újabb elem lehet a Federal Reserve további kamatemelésekre vonatkozó érvei között a következő hónapokban.
A hét második felére hatalmasat esett a forint
Még hétfőn reggel 372-es szinten kezdte a hetet a magyar valuta, kedden és szerdán csak egy nagyon minimálisan gyengült, egészen 374-ig. Csütörtökön azonban zuhanásba kezdett, bőven 380 fölé zuhant az árfolyam. Péntek délelőtt 386 környékén mozognak az EUR/HUF árfolyam jegyzései.
A hazai fizetőeszköz a dollárral szemben is ugyanilyen görbét írt le. Péntek délelőtt 354 környékén pihen az árfolyam. Az USD, ha csak minimálisan is, de tudott erősödni a héten az EUR-val szemben. Jelenleg 1,088 körül mozog az árfolyam.
Még mindig 20% fölött az infláció
Júniusban 20,1 százalékra csökkent az infláció, havi alapon pedig 0,3 százalékkal emelkedtek az árak – derül ki a KSH péntek reggeli tájékoztatójából. A májusi 21,5 százalék után az elemzők számára is az volt a fő kérdés, hogy sikerül-e 20 százalék alá menni, végül a konszenzusnak megfelelően alakult a múlt hónap. A maginfláció a májusi 22,8 százalékról 20,8 százalékra esett vissza.
A mostani adat részleteit nézve az derül ki, hogy továbbra is a háztartási energia és az élelmiszerek drágulása húzza az áremelkedést.