Nagyot ugrott az új segélykérők száma az Egyesült Államokban. Egy hét alatt 242 ezer fő kért munkanélküli segélyt, ami jelentős növekedés a korábbi adathoz képest. Az elemzők ráadásul azt várták, hogy 225 ezerről 220 ezerre mérséklődik az új segélykérelmek száma, így kifejezetten negatív meglepetést jelent a romló tendencia.

Novemberben az amerikai infláció éves alapon 2,7% volt, az előző havi 2,6% után (várakozás: 2,7%). A maginfláció éves alapon 3,3% lett, az előző havi 3,3%-os növekedést követően (várakozás: 3,3%). Havi alapon 0,3%-kal nőtt az infláció és 0,3%-kal a maginfláció.

Az elmúlt fél év gyászos adatai után végre egy erősebb számmal rukkolt elő a magyar építőipar: októberben a termelési volumen 4,6%-kal nőtt az előző hónaphoz képest.

Ismét 410 alatt a forint

A hetet 414 fölött kezdte a magyar fizetőeszköz. Azonban egész héten magabiztosan lépdelt előre. Péntek délelőttre már sikerült bekúsznia 410 alá, így jelenleg 409,0 környékén mozognak a jegyzések. A dollárral szemben ugyanilyen, azonban kevésbé látványos görbét írt le a forint. Itt is sikerült előre lépni, de csak minimálisan a hét eleji 393-as szintről egészen 390-ig. A dollár erősödni tudott az euróval szemben, péntek délelőtt 1,048 körül pihen az EUR/USD árfolyam.

Fordulat a magyar iparban

Több hónapnyi gyengélkedés után októberben növekedésnek indult az ipar Magyarországon. Az előző hónaphoz képest 2%-kal nőtt a termelés, ami arra utal, hogy az idei év utolsó negyedévében már javul a gazdasági helyzet. Némiképp óvatosságra int bennünket, hogy egyelőre csak néhány szektor mutat életjelet, az ágazatok többsége még visszafogottan teljesít. A rendelési adatok alapján sem várható robusztus növekedés.

Az ipar növekedése alapján reménykedhetünk abban, hogy az idei negyedik negyedévben már szebb GDP-adatokat láthatunk. Ezt támogatja az is, hogy nemcsak az ipar, hanem az építőipar is jól kezdte az év utolsó három hónapját.