A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán közölt előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése jövőre kicsivel 2% felett lehet, és még 2026-ban sem fogja elérni a 3%-ot.

A hazai termelékenységi, hatékonysági mutatók elmaradnak a fejlett uniós országok átlagától, sőt az uniós átlagtól, valamint sok tekintetben a többi visegrádi országétól is - derül ki az MNB csütörtökön megjelent Termelékenységi jelentéséből.

Októberben az előzetes adatok szerint 965 millió euró többlet halmozódott fel a hazai külkereskedelmi mérlegben. A számok alapján úgy tűnik, folytatódnak a főbb egyensúlyi folyamatok: a többlet folyamatosan csökken, de olyan magas szintről, hogy ez bőven új történelmi csúcsot fog jelenteni 2024-ben.

Minimálisan előrelépett a forint

A hetet 414 fölött kezdte a forint. Egészen szerdáig a minimális kilengésektől eltekintve nem sikerült erősödnie az euróval szemben. Csütörtökre azonban ez a tendencia megváltozott, így péntek reggel már 412,5 forintba került egy euró. A dollárral szemben ugyanilyen görbét írt le a forint. Itt is csütörtökön jött a fordulat, így péntek reggel 390,8 környékén mozognak a jegyzések. A dollár gyengült az euróval szemben, péntek délelőtt 1,058 körül pihen az EUR/USD árfolyam.

Így kerültünk technikai recesszióba

A KSH keddi jelentése szerint negyedéves alapon 0,7%-kal zsugorodott a magyar gazdaság, éves alapon pedig szintén ekkora volt a visszaesés. Az adatok megegyeznek az előzetesen közölttel, ezzel megerősítést nyert, hogy újra technikai recesszióba kerültünk, hiszen két egymást követő negyedévben esett vissza a teljesítmény. A gazdaság szenvedésére jellemző, hogy az elmúlt kilenc negyedévből csupán háromszor tudott növekedni.