„A Delta Airlines számai megmutatják, hogy mennyire spóroltak sokat az amerikaiak az utazásaikon, vagy épp mennyire költöttek sokat. Hagyományosan a 2. negyedév a legerősebb a légitársaságok szempontjából az Egyesült Államokban" – mondta el meglátásait a Reggeli Monitorban Péntek Ádám, az Erste részvényelemzője. A legtöbb elemzés azért bizonytalan, mert a szakértők még nem látják tisztán, már a gyakran változó tételek miatt sem, hogy mennyire kell számolniuk a megemelt vámokkal az amerikai gazdaság és az egyes cégek teljesítményének megítélésekor. „Ha a cégeknek határozott véleményük lesz a vámkérdésben, az akár a kereskedési hangulatot is alakíthatja" – közölte Péntek Ádám.
Az Erste részvényelemzője szerint a várakozás az, hogy az amerikai tőzsdén jegyzett 500 legértékesebb vállalat átlag-bevételnövekedése 4,7 százalék lehet, míg a nyereség bővülése 5 százalék körül alakulhat éves összehasonlításban.
„Alapvetően ez nem mondható rossznak, de ha azt vesszük, hogy az első negyedévben a nyereségnövekedés majd 13 százalék volt, tehát érezhető, hogy egy gazdasági lassulás történt, ami nem véletlen, mert április elején egy vámintézkedés-sorozat sokkolta a piacot. A vállalatok óvatosabbak lettek, de a vámok még nem annyira éreztetik a hatásukat, ez majd a következő hónapokban várható" – részletezte a várakozásokat Péntek Ádám. Az Erste részvényelemzője szerint toptéma lesz a gyorsjelentésekben a Mesterséges Intelligencia, illetve az erre költött kutatás-fejlesztési pénzek.
Újra meglódult a magyar infláció
A májusi, 4,6 százalékos fogyasztói árindex további emelkedést jelentett, tekintve, hogy áprilisban még 4,4 százalék volt ez a szám.
„A vártnak megfelelő volt szerintem ez az adat, és mivel az Ersténél mi 4,7 százalékot vártunk, bennünket egy kicsit pozitívan lepett meg a szám. Havi szinten a fogyasztói árindex 0,1 százalék volt, ami visszafogott átárazást jelent. Az ördög viszont a részletekben van. Az élelmiszeráraknál az árrésstop pozitív hatással volt erre a szegmensre, de éves szinten így is jelentős az emelkedés, mert a szezonális gyümölcsök és zöldségek emelték az inflációt" – részletezte az adatokat Nyeste Orsolya, az Erste vezető makrogazdasági elemzője.
A szolgáltatásárak havi alapon 0,6 százalékkal emelkedtek, főleg a nyaralás, a helyi tömegközlekedés, és a sport- illetve kulturális események dráguló belépői miatt. A háztartási javítási költségek is nagyot drágultak.
„Az inflációs várakozások továbbra sincsenek rendben a magyar gazdaságban. Ezt megerősítette a Magyar Nemzeti Bank elemzése is" – figyelmeztetett Nyeste Orsolya.
A tartós cikkek havi szintű 0,6 százalékos drágulása figyelemreméltó, főleg úgy, hogy 400 közelébe erősödött vissza a forint árfolyama az euróval szemben. „Nagyon valószínű, hogy sokáig marad az alapkamat a magas infláció miatt. A magas áremelési várakozásokat is le kéne törni a magyar gazdaságban" – zárta elemzését az Erste vezető makrogazdasági elemzője.
A műsorvezető Németh László, az interjúkban elhangzott még:
- Az IT-szektor nyereségnövekedése 16 százalék körül lehetett.
- Mennyire túlértékeltek az amerikai részvények?
- A tartós cikkek drágulása aggasztó, maradhat a 4 százalék feletti infláció.
- Reggeli Monitor