Az ázsiai-csendes-óceáni térség indexei többnyire magasabban kereskednek. A kínai indexek 1,10% és 1,90% között emelkednek. A japán Nikkei 225 index 1,10%-kal 38.750 ponton áll, míg a szingapúri SG20cash index határidős jegyzése 0,65%-kal emelkedik.
Az amerikai indexek mérsékelt csökkenéssel zártak. Az US500 index visszatért a 6000 pontos szint alá, a legnagyobb eladást az US2000 kis kapitalizációjú indexnél tapasztalták.
Az amerikai részvénypiaci eladás elsősorban azoknál az eszközöknél volt érzékelhető, amelyek a legutóbbi Trump-trade során a legtöbbet erősödtek, és amelyeket Donald Trump Fehér Házba való visszatérésének potenciális haszonélvezőinek tekintettek.
A Tesla (TSLA.US) részvényei, amelyek a választás napja óta mintegy 30%-ot emelkedtek, tegnap több mint 6%-ot estek, míg a Trump Media & Technology Group (DJT.US) részvényei közel 9%-ot estek.
A Trump-trade megfordulása azonban csak a részvénypiacon volt érzékelhető, mivel a dollár továbbra is erősödik, és ma is az egyik legerősebb deviza. Az USDIDX index 0,16%-kal 106 pontra emelkedett. Ezzel szemben az egyik leggyengébb deviza a japán jen, amely körülbelül 0,3%-0,4%-ot veszített. Az USDJPY ma 0,35%-kal 155,0700 pontra emelkedett.
A mai nap legfontosabb eseménye az amerikai CPI jelentés közzététele lesz. Az elemzői várakozások szerint a headline infláció enyhe növekedést mutat, a maginfláció esetében pedig nem változik éves szinten.
A mai nap folyamán megjelent az ausztrál bérnövekedési jelentés a 2024. harmadik negyedévre vonatkozóan. Az ausztrál bérnövekedés az utolsó negyedévben lelassult, ami az egész gazdaságban az árnyomás enyhülését tükrözi, és erősíti az RBA következő ülésén esedékes kamatcsökkentésre vonatkozó várakozásokat. Elemzők szerint azonban az RBA számára nem lesz elegendő az árak egyszeri csökkenése, a monetáris politika legkorábbi enyhítése 2025 első negyedévében valószínűsíthető.
A szeptemberrel zárult három hónapban a bérek árindexe 3,5%-kal emelkedett éves szinten, szemben az előző időszak 4,1%-os és a közgazdászok 3,6%-os becslésével. Negyedéves alapon a bérek 0,8%-kal emelkedtek, ami valamivel kisebb mértékű az előrejelzésnél.
A japán termelői árindex (PPI) októberben 3,4%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, ami meghaladta az elemzői várakozásokat. Havi szinten a PPI 0,2%-kal nőtt.
A kriptopénzek piacán is részleges profitfelvételt látunk. A Bitcoin 1,25%-kal 87.000 USD-re esett a cikk megjelenésének időpontjában. Az altcoinok piacán és az Ethereumban élesebb csökkenés tapasztalható, 3,80%-os, illetve 2,70%-os veszteséggel.
A Gazdasági Naptár mai napra szóló pontjait ITT tekinthetik meg.