Azóta nem sok lépés történt az EU-ban, mintha a problémák felismerése után nem létezne következő lépés, erről beszélt rádiónknak a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének vezetője.
Kutasi Gábor kifejtette, a versenyképesség javítása hosszú távú folyamat, így nem feltétlenül a magyar soros elnökség lejártával mérhető az eredménye, de a következő lépések tervezése sem látványos jelenleg.
Az interjúból még kiderül:
- 2028-tól, a következő költségvetési ciklusban jelenhet meg érdemben a versenyképességi célok teljesítése, a mostani ciklus nem alkalmas érdemi áttervezésre, az uniós döntéshozók kivárnak.
- Gyors cselekvésre lenne szükség az energiabeszerzés kérdésében, de most a politikai szempontok felülírják a gazdasági szempontokat. Amíg ez bizonytalan, addig érdemben nem lehet tervezni.
- Az innovációs szféra az Uniót jellemző bürokrácia miatt lassú.
- Párhuzamosan kellene fejleszteni, javítani a túlszabályozottságon, a csúcstechnológiai részesülésen, innovációk ösztönzésén.
- A startup ökoszisztéma piaci szabályozására lenne szükség, az kifejezetten piackárosító, ha államok pályázatokon feladatszerűen osszák el a forrásokat.
- Az európai gazdaság csak a későn érkezők előnyében bízhat, hogy nem utoléri a fejlett rendszereket, hanem továbbgondolja azokat.
Somody Evelin interjúja.