• A várakozásoknak megfelelően teljesített a francia gazdaság az első negyedévben, a tavalyi utolsó negyedévhez képest 0,2%-os volt az emelkedés, a Reuters által megkérdezett elemzők pont ekkora gyarapodást vártak.
  • Spanyolországban is közzétették a GDP- és inflációs adatot. A spanyol gazdaság jó erőben van, fél százalékos volt a növekedés az előző negyedévhez képest az idei első negyedévben, azaz gyorsult az előző negyedéves 0,2%-ról, és felülmúlta a várakozásokat is.
  • Az amerikai GDP évesített negyedéves mértékben 1,1%-kal nőtt az első negyedévben idén, ami jócskán elmarad az elemzők által várt 2%-os növekedéstől, és ütemes lassulást jelent az előző negyedévhez képest, amikor még 2,6%-kal nőtt a gazdaság évesített negyedéves szinten. Azaz a negyedéves bázisú növekedés nagyjából 0,3% volt az USA-ban – olvasható az elemzésben.

  • A kelet-közép-európai régióban egyetlenként a magyar gazdaság teljesítménye eshet vissza 2023-ban – derül ki a bécsi gazdasági kutatóintézet (WIIW) szerdán megjelent friss elemzéséből. A kutatóintézet szerint nem csak a gazdaság teljesítménye ad okot pesszimizmusra, a költségvetés helyzete is problémás, az uniós források sorsa pedig továbbra is bizonytalan, ami a hitelminősítőket is további negatív lépésekre ösztönözheti.
Folyamatosan erősödött a héten a forint

Keddig tartotta az előző heti szintet a magyar fizetőeszköz, itt viszont, ha minimálisan is, de visszaesett. Szerdán azonban új erőre kapott és erősödni kezdett. Pénteken 372,5 környékén mozog az árfolyam.

Az USD/HUF árfolyamra is ugyanez a tendencia volt jellemző a héten. Pénteken 339 környékén mozognak a jegyzések.

Az EUR/USD árfolyam érdemben nem változott a héten. Pénteken a – hét eleji szintnek megfelelően – az 1,1-es szint környékén forgolódik az árfolyam.

Lassan szóba kerülhet a kamatcsökkentés az MNB-nél

A Magyar Nemzeti Bank az irányadó 18%-os kamatát változatlanul hagyta, ám a kamatfolyosó felső szélét meghatározó egynapos hitel kamatát 25%-ról 20,5%-ra mérsékelte. A bejelentés után egy órával megjelent közleményében a jegybank azt írja, hogy folyamatosan értékeli a beérkező adatokat, illetve az inflációs kilátások alakulását, és kiemelt figyelemmel követi a nemzetközi pénzpiaci folyamatok hazai kockázati környezetre gyakorolt hatásait. Bár a „csökkentés" kifejezést a szöveg nem tartalmazza, a fenti, új előretekintő üzenet a korábbiaknál egyértelműbben utal a monetáris lazítás elindítására.