A kiállítás három generáció huszonnégy művészének munkáin keresztül nyújt szűkített, egyben reprezentatív keresztmetszetet a magyar kortárs festészetről.

Az esemény megnyitóján köszöntőbeszédet mondott Mátis Viktor, Magyarország törökországi nagykövete és Kiss János, az MMA alelnöke, aki kiemelte: a tárlat eredetileg a Magyar-Török Kulturális Évad keretében jött létre, és bár a rendezvénysorozat lezárult, a két ország közti kapcsolatépítés folytatódik többek közt a 2025-ös innovációs évvel, valamint a Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozatának és ösztöndíjasainak e festészeti kiállításával, amely az MMA szervezésében valósult meg.

„Jelen kiállítás huszonnégy magyar képzőművésztől mutat be alkotásokat, széles generációs merítésből. Reméljük, hogy rajtuk keresztül sikerül áttekintést nyújtanunk a magyar festészet legújabb kori történetéből, de természetesen e válogatás keretei inkább csak felvillantani engedik képzőművészetünk gondolati és technikai sokszínűségét" – mondta az alelnök.

A kiállítást Szurcsik József Munkácsy-díjas képzőművész, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a kiállítás egyik kurátora nyitotta meg.

„E kiállítás ismét kiváló alkalom arra, hogy megismerjük közösen vállalt értékeinket, de alkalom az alkotói módszereink különbözőségének bemutatására, a festmények sajátos diskurzusára, az egymástól eltérő gondolkodásmódok együtt-állására. A határok nélküli művészet szakmai nyelvét beszélők számára mindez nagyon erős kapocs. A magyarországi festészet bemutatása a török közönség előtt számunkra fontos szakmai tapasztalat. Ezek a benyomások sokat segítenek abban, hogy egymást megismerve és megértve a nyitottság alapján kiépülő kulturális és kortárs művészeti együttműködések egész sorát alakíthassuk ki" – hangsúlyozta Szurcsik József.

A kurátor szerint összességében elmondható, hogy a magyar képzőművészet szellemiségére kifejezetten jellemző a befogadó nyitottság, a mélységek kutatása és a „magaslatokig irányuló szárnyalás igénye", az alázatos és egyben állhatatos alkotómunka, a pályatársakba vetett bizalom, a partnerekkel kialakítható figyelmes szakmai viszony és az együttműködés igénye. Ezek együtt részét képezik a jövőképünknek, de egyúttal a kultúránk és művészetünk értékének biztosítékai is.

Végezetül Szurcsik József kurátortársa, Iski Kocsis Tibor gondolatait idézte, miszerint a magyarországi festészet az első középkori említésétől kezdődően szorosan kötődött az európai művészeti hagyományhoz, de egyben vállalta a földrajzilag és történelmileg kialakult, Kelet és Nyugat művészete közötti összekötő szerepet is. A tárlat 2025. április 15-ig látható.

A kiállító művészek névsora: BAKSAI József, BARÁTH Áron, BUKTA Imre, ELEKES Károly, FÖLDI Péter, GAÁL József, GÁL András, GULYÁS Andrea Katalin, HERMANN Zsófia, HORVÁTH LÓCZI Judit, INCZE Mózes, iSKI KOCSIS Tibor, JOVIÁN György, KÓTAI Tamás, LAJTA Gábor, PALKÓ Tibor, STEFANOVITS Péter, SZABÓ Ábel, SZOTYORY László, SZURCSIK József, TÓTH Angelika, VEREBES György, VEREBICS Ágnes, VÉSSEY Gábor

Kurátorok: iSKI KOCSIS Tibor, STEFANOVITS Péter, SZURCSIK József

Képek: Liszt Intézet - Isztambul; iSKI Kocsis Tibor