A nyári szünet után ismét felpörögnek a világ jegybankjai. Fontos döntések és információk várhatóak Kanadából, az USA-ból, Angliából, Ausztráliából és az EKB részéről is. A gazdasági folyamatokra ezek mellett még a szíriai események is jelentős hatással vannak, ahol még nem látszik az alagút vége.

Izgalmas hétnek nézünk elébe a Hungária Értékpapír Zrt. elemzője szerint, miután számos fontos jegybanki döntés esedékes az elkövetkezendő napokban. A kanadai jegybank szerdán 16:00-kor dönthet az 1.00%-os alapkamat szinten tartásáról a piaci konszenzus alapján, este 20:00-kor pedig az amerikai gazdaság állapotát tükröző Fed Bézs könyv kerül a nyilvánosság elé. Fókuszban az Európai Központi Bank csütörtöki kamatdöntő ülése lesz, melynek eredménye 13:45-kor lát napvilágot, a betéti kamatláb minden bizonnyal 0.00% közelében maradhat, ugyanakkor a 0.50%-os hitelkamatláb esetében már megosztottak a várakozások. A többség még mindig tartást vár, ugyanakkor a legutóbbi Jackson Hole-i konferencián több EKB monetáris tanács tag is utalt az esetleges vágásra, ami maximum 25 bázispontot takarhat. Amennyiben vág az EKB, az egy látványos pofon lenne az eurónak, így érdemes figyelemmel kísérni az eseményeket. Sajtótájékoztató 14:30-kor kezdődik, ahol Mario Draghi beszél a monetáris politikáról és az eurózóna gazdasági állapotáról.

A brit jegybank (BoE) is csütörtökön 13:00-kor dönt a 0.50%-os alapkamatról, illetve a 375 milliárd fontos eszközvásárlási program sorsáról. A konszenzus mindkét esetben tartás, ugyanakkor Mark Carney, BoE elnök a legutóbbi nyilatkozatában kifejtette, hogy amennyiben a brit gazdaság állapota szükségessé teszi, úgy újabb lazító lépéseket tehet a Bank of England, melyek például az eszközvásárlási program 25 milliárd fonttal történő fokozásában ölthetnek testet.


Pénteken 14:30-kor pedig a munkaerőpiaci adatokat publikálják az Egyesült Államokban (munkanélküliségi ráta és NFP: mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak számának a bővülése; konszenzus: 7.4%, illetve +181 ezer fő), melyek jelentős árfolyammozgást válthatnak ki a parketteken.

A várakozásoknak megfelelően nem változtatott a 2.50%-os alapkamaton az ausztrál jegybank a ma hajnali kamatdöntő ülésén, ugyanakkor nyitva hagyta a kaput a kamatcsökkentési ciklus folytatásához tekintettel a továbbra is döcögő gazdasági növekedésre, a visszafogott inflációs nyomásra és a relatíve magas munkanélküliségi rátára. Az ausztrál dollár erősödni kezdett az eseményeket követően, az AUDUSD kereszt a 0.9000-es szint felett próbálja stabilizálni magát.

A nyersanyagok, főként az olaj és az arany szempontjából fontos szíriai konfliktus megoldása egyelőre várat magára. A jelenlegi fejlemények alapján az amerikai katonai beavatkozásra az EU és az ENSZ jóváhagyása mellett kerülhet sor. Kína és Oroszország ugyanakkor megvétózhatja a katonai beavatkozást, illetve egyéb módon is nyomást gyakorolhat az Európai Unióra, így egyre jobban nő a kivárás esélye. A britek emellett múlt héten nem járultak hozzá a tényleges katonai támadáshoz és az EU-val együtt diplomáciai megoldáson fáradoznak. Amennyiben tehát elmarad a tényleges támadás, az megnyugvást hozhat a piacokon, míg ellenkező esetben ismét északnak veheti az irányt a kőolaj árfolyama.

A szeptember közepén esedékes Fed kamatdöntés mellett hamarosan ismét előtérbe kerülhetnek az amerikai költségvetési plafonnal kapcsolatos aggodalmak, ugyanis a jelenlegi tendenciák alapján már ősszel elérhetik a plafont, aminek a megemeléséért az ellenzék tekintélyes megszorítást vár el, ami rövidtávon nem tesz túl jót a vállalati szektor profitabilitásának, így az amerikai részvénypiacoknak sem. Fejlemények és részletek az elkövetkezendő hetekben várhatók.