Szerdán a  a New York-i tőzsdék egy százalék körüli emelkedéssel zártak, a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 149,83 ponttal, 1,02 százalékkal 14 910,14 pontra nőtt.

Az Equilor elemzői szerint az amerikai piacon kedvezően fogadták a Fed egyik jegybankárának, Jeffrey Lacker gondolatait – ő arról beszélt, hogy a Fed egyelőre közelében sincs annak, hogy visszavonja/csökkentse a QE3 programot. Véleménye szerint a befektetők túlreagálták a múlt heti Fed-döntést, ezáltal ő is csatlakozott ahhoz a táborhoz, aki finomítani próbálta a jegybankelnök, Bernanke szavait.

Hasonló véleményt fogalamzott meg a a TakarékBank elemzése is, amely szerint kiváló hangulat jellemezte a piacokat, hogy nem jött még el a monetáris szigorítások ideje. A kínai jegybank segített enyhíteni a likvid itási feszültségeken, Mario Draghi EKB elnök megerősítette, hogy az EKB még igen messze áll attól, hogy elkezdjen szigorítani, míg a vártnál gyengébb amerikai GDP növekedés – amit 1,8 százalékra  csökkentettek a
korábban közölt 2,4 százalékról – szintén azt jelezte, hogy a Fed sem fogja elsietni a mennyiségi lazítás visszafogását.

Mindezek hatására tegnap nagyot emelkedtek az európai és az amerikai tőzsdék, csökkentek a hozamok az állampapírpiacokon, gyengült az euró, valamint hatalmasat zuhant az arany ára.

Ázsiában ma a tokiói tőzsde 3 százalékal került feljebb, Kínában gyakorlatilag stagnáltak a részvények.

Az európai tőzsdék a reggeli nyitás után nulla illetve enyhe mínuszban állnak, a  DAX 10 óra előtt gyakorlatilag a tegnapi záróértékén 7938 ponton stagnált.

A BUX halvány plusszban áll, az OTP kissé csökken, a Mol emelkedik.

E két papírral kapcsolatban az Equilor jelzi, hogy a bankok a korábban vártnál is nagyobb terhet kapnak. Nem kell ugyan megfizetniük a 7 százalékos egyszeri adót az állam által átvett önkormányzati hiteleik után (40-50 milliárd forint), egy 75 milliárd forintos egyszeri terhet azonban kapnak. Az indok az, hogy a tervezettnél kevesebb tranzakciós adó folyt be a költségvetésbe, így ez az összeg egészíti ki ezt a hozzájárulást.

Az OTP-re nézve a többletteher nem olyan jelentős, de így is közel 20 milliárd forintot fizethet a bank
(az önkormányzati csomag 17-18 milliárd forint lett volna), ami 73 forint részvényenként. Az OTP papírjai a hírre nagyot estek, de gyorsan ki is heverték, mivel a piac most kedvezőnek látja a magyar bank helyzetét a régió többi pénzintézeti szereplőjével szemben.

A Mol és partnere, a Gulf Keystone bejelentette, hogy megszerezték az engedélyt a Kurdisztáni Shaikan mező fejlesztésének folytatására, a kitermelés heteken belül megkezdődhet. A mező szénhidrogén termelése 40 ezer hordó per nap  értékre emelkedhet fokozatosan, 2016-ban ez 150 ezer, 2018-ra pedig 250 ezer hordóra bővülhet. A hír pozitív ugyan, de a Shaikan mezőben a Mol részesedése csupán 20 százalék, az Akri-Bijel mező fontosabb, hiszen ott 80 százalék a Mol aránya.