A témában a legutóbbi nagyszabású kiállítást a ZalaZONE járműipari tesztpálya helyszínén, Zalaegerszegen tartották. A 250 hektáros területen lévő létesítmény egyedülálló koncepciót képvisel. A legmodernebb technológiával felszerelt pálya ugyanis a hagyományos és önvezető járművek többféle – városi környezetben, autópályán vagy autóúton való – tesztelésére egyaránt alkalmas.
Január végén a Mesterséges Intelligencia és Technológiai Kiállítást a zalaegerszegi helyszínen tartották. A rendezvényen Prof. Dr. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter kiemelte: a gazdaság akkor lesz továbbra is fejlődőképes, ha olyan ökoszisztéma épül köré, amely ki tudja szolgálni az ipart. Ennek elemei a többi között a kapcsolódó kutatás-fejlesztések, az oktatás és a technológiai platformok.
A kiállítás azért is volt különleges, mert a komplexebb tematikának köszönhetően nemcsak a mesterséges intelligencia, hanem más kapcsolódó technológiák is bemutatásra kerültek – mondta az ITM digitalizációért felelős helyettes államtitkára a Trend FM-nek adott interjújában. Korábban is voltak olyan események, amelyek azt szemléltették, hogy hol is tartanak a hazai vállalkozások, az egyetemek, a kutatóintézetek és a kormányzat az MI-fejlesztések terén. A mostani rendezvény viszont voltaképpen az elmúlt éveket lezáró esemény volt, ahol például a dróntechnológia és az autonóm autózás is fókuszba került.
Lakatos László interjúját itt hallgathatja meg:
- Dr. Solymár Károly Balázs
Dr. Solymár Károly Balázs úgy véli, hogy Magyarország jól áll a mesterséges intelligenciát tekintve. A külföldi partnerek visszajelzései és a hazai egyetemi fejlesztések is ezt támasztják alá. „A győri Széchenyi István Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem is saját kutató-fejlesztő részleggel van jelen a ZalaZONE tesztpályán" – emelte ki. Hozzátéve, hogy az autonóm autózás mellett az agráriumtól az iparon át számos területen a mindennapok részévé vált már a mesterséges intelligencia.
Az intézményi együttműködéseken felül partnerek és piaci megrendelők is használhatják a tesztpályát. „A létesítmény a hazai egyetemi- és kkv-kutatások támogatása mellett a piaci hasznosulásra is komoly hangsúlyt fektet. A külföldi megrendelők pedig nemcsak a pálya képességeit, hanem adott esetben az ott lévő kutató-fejlesztői kapacitásokat is ki tudják használni. A ZalaZONE így jóval nagyobb értéket tud képviselni a külföldi partnerek szemében, mint sok más hasonló létesítmény" – tette hozzá.
Tudjunk meg többet a mesterséges intelligenciáról!
Az MI oktatását illetően a helyettes államtitkár úgy véli, mindenkinek szüksége van és egyre inkább szüksége lesz a témához kapcsolódó alapvető ismeretekre. Ennek jegyében indították el az MI Kihívást: a cél, hogy a társadalom legalább 1%-a, vagyis 100 ezren szerezzenek alapismereteket online tanfolyam útján, egymillióan pedig kiállítások, rendezvények, ismeretterjesztő anyagok és versenyek segítségével kerüljenek közelebb a technológiához.
A néhány óra alatt elvégezhető, online kurzus résztvevői megtudhatják, hogy hol is tartunk az MI használatát illetően, illetve, hogy miként is befolyásolja a technológia a jövő munkalehetőségeit. A képzés tanúsítvány kiadásával zárul, de a jövőben az iskolai oktatás is fontossá válhat a témában. „Ez nem úgy történne, hogy önálló mesterséges intelligencia tantárgyat hozunk létre, hanem a tananyagok, a tanmenetek megfelelő pontján kell bevonni az ehhez kapcsolódó tudást. Hasonlóan ahhoz, ahogyan az informatika vagy matematika órán is egyre inkább meg kell jelennie az algoritmikus gondolkodásnak" – fogalmazott Dr. Solymár Károly Balázs.
A kormányzati törekvések mellett a vállalkozásoknak is kiemelt szerepük van. „A technológia alapvetően a magáncégekre tud alapozni, az innováció valójában náluk fog megjelenni. A kormányzatnak viszont felelőssége van a szabályozásban, és abban, hogy az adatok elérhetők legyenek, hiszen a mesterséges intelligencia adatok nélkül nem tud fejlődni. Az állami feladatok arra is kiterjednek, hogy miként kapcsolhatók össze a kutatás-fejlesztési erőforrások, hogyan segíthetik azok a vállalkozásokat. A kormány tehát számos ponton tölt be egyfajta koordináló, valamint megvalósító szerepet, így áll össze az a rendszer, amelyben egy ilyen technológia valóban hatékonyan tud működni" – összegezte a digitalizációért felelős helyettes államtitkár.