A MBH Befektetési Bank Piaci Pulzus című sajtóreggelijén a bank befektetéselemzési területének szakértői vizsgálták meg a nemzetközi és hazai piacok aktuális trendjeit, és mutattak rá a jövőben várható legvalószínűbb forgatókönyvekre.
Az MBH Befektetési Bank közelmúltban publikált kutatása szerint a felnőtt magyar lakosság több mint 70 százaléka rendelkezik valamilyen megtakarítással. Noha a válaszadók 66 százaléka havi szinten rendszeresen tud félretenni, a válaszadók jelentős többsége mégis sokkal inkább megtakarítóként tekint magára, mint befektetőként. Az eredmények azt jelzik: a magyar lakosság többsége még inkább a váratlan kiadásokra próbál felkészülni, és nem hosszú távú befektetésekben gondolkodik.
„A komolyabb pénzügyi-befektetői döntések meghozásához tapasztalataink szerint továbbra is elengedhetetlen a bizalmi alapú, szakértői tanácsadás. Az MBH Befektetési Bank az ügyfelek bizalmát elmélyült, alapos szakmai munkával hálálja meg, melynek egyik alapköve a hazai piacon kiemelkedő befektetéselemzési központunk. A sokszor kaotikus piaci körülmények között is járható utakat találó elemzői csapatunk nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy intézményünk 1,5 év alatt a piac egyik legerősebb befektetési bankjává válhatott” – mondta Nyitrai Győző, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettese.
Érdemes újra magasabb kockázatot vállalni
Az idei év első felében alapjaiban rendült meg a korábban stabilnak hitt nemzetközi gazdasági struktúra, ezért nem is meglepő, hogy az első két negyedévben a tengerentúli eszközök – legyen szó akár a dollárról, akár részvény- vagy kötvénybefektetésekről – jelentősen alulteljesítették az európai vagy ázsiai alternatívákat. A bizonytalanság elleni védekezés érdekében egyre több befektető kereste a biztonságot stabilnak tartott eszközökben, melynek következtében például az arany árfolyama történelmi csúcsra, 3500 dollár feletti szintre erősödött. Mindezzel párhuzamosan, maga a dollár napjainkban is folyamatosan veszít a vonzerejéből: a hosszú lejáratú amerikai államkötvények hozama azt mutatja, hogy a befektetők egyre kevésbé bíznak a fizetőeszközben, s akár a további gyengülést is elképzelhetőnek tartják.
„Bár a körülményekre tekintettel, az év első felében jó döntésnek bizonyult biztonságra törekedni és konzervatív eszközökbe fektetni, mára valamelyest csökkenni látszik a bizonytalanság: a vámháború kapcsán vannak jelei a konszolidált megegyezésnek, és Európában is sikerült túllendülni egy politikai és gazdasági értelemben is kockázatos időszakon. Mindezekre tekintettel azt gondoljuk, hogy elkezdhetjük a visszatérést egy bátrabb, kevésbé kockázatkerülő stratégiához, csökkentve a kötvények súlyát, és emelve a részvénykitettséget” – mondta Vince Péter Advisory Desk vezető.
Vince Péter a dollár árfolyamának várható alakulásáról és a közelgő vámmegállapodások hatásairól is beszélt, az interjú itt hallgatható meg:
- Vince Péter
Fundamentális értelemben „nincs itt semmi látnivaló”
A hektikus gazdaságpolitikai körülmények ellenére, az első két negyedévben szinte minden eszközosztály pozitív eredményt mutatott fel, legyen szó részvényekről, kötvényekről vagy alternatívákról – ez alól szinte csak a dollár képezett kivételt. Napjainkban, az amerikai gyorsjelentési szezon indulásakor a piaci konszenzus szintén pozitív eredményeket vár, melyeket a gyengülő dollár még támogat is. Míg az USA-ban a vállalatok gazdasági teljesítménye is indokolja az optimista várakozásokat, Európában ez a megalapozottság kevésbé egyértelmű – ám a jelentések valószínűleg itt is további erősödést mutatnak majd.
„Magyarországgal és a régiónkkal kapcsolatban már hosszú ideje jelezzük, hogy a térségben még vannak növekedési lehetőségek. Ez továbbra is igaz, de napjainkban már érdemes szelektálni a piacok között, mert vannak olyan iparágak a régiós tőzsdéken, ahol már nem egyértelmű az alulértékeltség. A magyar vállalatok működésén is folyamatosan rajta tartjuk a szemünket; befektetéselemzési csapatunk naprakészen lefedi a Budapesti Értéktőzsde forgalmát adó vállalatok 90 százalékát. Ez alapján több jó fundamentummal rendelkező céget is látunk, az Alteo, a Waberer’s vagy a Richter kilátásai például kifejezetten kedvezőek” – húzta alá Debreczeni Csaba, az MBH Befektetési Banki vezető részvényelemzője.
Debreczeni Csaba arról is beszélt, hogy mi várhat a hazai befektetőkre és milyen hatásai lehetnek a nemzetközi válságoknak a magyar piacokra. A vele készült interjú itt hallgatható meg:
- Debreczeni Csaba
Középtávon a kötvénypiac is stabil eredményeket hozhat
A kötvénypiacokon érdekes kettősség alakult ki: míg Dél-Amerikában akár kétszámjegyű hozamok is elérhetőek az ötéves állampapírokkal, addig például Svájcban visszatértek a 2022 előtti, negatív reálkamatok. A jelenséget elsősorban a Brazíliában ismét fellángoló infláció, illetve az arra válaszként megemelt irányadó kamatszint magyarázza. A kockázatot jobban viselő befektetők számára ebben a térségben 7,5 százalék fölötti reálhozam is elérhető lehet, hiszen a piaci várakozások szerint a brazil infláció 6 százalék körül alakul majd az elkövetkező öt évben.
„Ha valaki a konszolidáltabb amerikai vagy angliai kötvénypiac iránt érdeklődik, annak érdemes odafigyelnie arra, hogy bár mindkét országban 4 százalék körül kínálják az ötéves lejáratú állampapírokat, a reálhozam dollárban 1,6 százalék, míg fontban csak 0,7 százalék körül alakulhat” – mutatott rá Vince Péter.