Latakia és Aleppo városokban az épületek többségét próbálták lakhatóvá tenni korábban, de a statikai problémákat nem tudták megoldani, ezért a földrengés nagy pusztítást végzett. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat mobil egészségügyi állomásokat működtet a két városban – kisebb sürgősségi műtővel, orvosi rendelővel és mozgó rendelőként működő mentőautóval. 30-40 munkatársuk dolgozik folyamatosan ezeken az állomásokon.
Több ezer embernek kell ellátást adniuk nemcsak a földrengésben, hanem a mentésben megsérülteket is segítik. „Most mindenki arra fókuszál, hogy amíg az időablak engedi, mentse az életben maradottakat. A katasztrófa utáni napok minden erővel a mentésről szólnak a kormányzati szervek, a katonaság, az ottani katasztrófavédelem és a helyi emberek számára, ez viszont várhatóan jövő héttől meg fog változni. Sajnos 5-6 nap után nagyon lecsökken a valószínűsége annak, hogy túlélőket találnak a romok alatt. A korábbi, más hasonló katasztrófák tapasztalatai alapján ilyenkor fordul át teljesen a fókusz a helyiek, a sérültek segítésére" – foglalta össze az ügyvezető alelnök.
6 hétig lesz elegendő a Külügyi- és Külgazdasági Minisztérium által biztosított 50 millió forint a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szíriai tevékenységéhez. Azt is mondta, hogy hosszú távú feladat lesz a földrengés hatásainak kezelése a korábbi polgárháború sújtotta országban. Győri-Dani Lajost Imre Lőrinc kérdezte a helyszíni tapasztalatokról.
- Reggeli Monitor - Győri Dani Lajos
A szeretetszolgálat 20 éve van jelen a Közel-Keleten, és a szíriai polgárháborús helyzet óta, több mint 10 éve segítenek a helyieknek, kapcsolatban vannak helyi civil és egyházi szervezetekkel is, számos projektjük fut. Az elmúlt időszak voltak a konszolidálás irányába mutató jelek, például mezőgazdasági projektjük is indult, de a mostani katasztrófa egy újabb súlyos csapás az egyébként is nagyon nehéz körülmények között élő embereknek.
Ez pedig a törökországi helyzet:
Harmadik napja dolgozik megállás nélkül, éjjel-nappal a HUNOR mentőszervezet Törökországban. Kora reggelig 17 túlélőt ástak ki az Antakya városában lévő húszemeletes épület romjai közül. Rajtuk kívül 22 ember holttestét is kiemelték, valamint egy kutyát és egy macskát is megmentettek a mínusz 9 fokos hidegben. A magyar hivatásos tűzoltók ma a török AKUT csapattal dolgoznak együtt. Szintén a HUNOR-egységekkel együtt mozognak a mentőszolgálat szakemberei és a katonaorvosok, akik a romok közül kimentett emberek ellátását végzik. A TEK orvosai a sürgősségi sátorban tevékenykednek, kilenc kimentett sérültet láttak el.