Az US100 -2,5%-ot veszít, az US500 csaknem 2%-ot, az US30 pedig 1,5%-ot esik vissza; az eladási hullám ismét a technológiai vállalatok részvényei körül összpontosul – írta reggeli piaci összefoglalójában az XTB.
Mexikó még nem döntött a válaszlépésekről, de Kanada már válaszul 25%-os megtorló vámot vetett ki 155 milliárd C$ értékű amerikai árura (pl. bor, sör, élelmiszer, háztartási gépek stb.); Kína szintén bejelentette, hogy megtorló lépéseket fog tenni. A piac attól tart, hogy a helyzet strukturálisan magasabb inflációhoz vezet, ami megnehezíti a Federal Reserve további kamatcsökkentését.
Az amerikai dollárindex (USDIDX) a kockázatkerülési hullám hatására közel 1%-ot erősödött, bár a 10 éves amerikai államkötvények hozama 4,51%-on alacsonyabb, a 2 éves államkötvények hozama 5 bázisponttal 4,24% fölé emelkedett - ami azt jelzi, hogy a befektetők inkább a vámok által közvetve eredményezett infláció miatt aggódnak rövidebb, mint hosszabb távon.
Az ázsiai kereskedést az eladók diktálták, az APAC régió indexei közel hat hónapja a legnagyobb veszteséget szenvedték el. A mai nap legfontosabb makromutatója a januári kínai feldolgozóipari PMI volt; az érték negatívan lepett meg, 50,1-et mutatott az előrejelzés 50,6 és a korábbi 50,5 ellenében. A CHN.cash kontraktusok 0,7%-kal csökkentek, míg a japán JAP225 2,15%-ot veszített.
Az ausztrál kiskereskedelmi forgalom az előrejelzések felett alakult, és csak -0,1% m/n esett, szemben a -0,7%-os előrejelzéssel és a korábbi 0,8%-kal. Az építési engedélyek 0,7%-kal emelkedtek, szemben az 1%-os várakozásokkal és a korábbi -3,6%-os visszaeséssel.
A jegyzőkönyvben a Bank of Japan tagjai hangsúlyozták, hogy a 2% feletti belföldi infláció 4. egymást követő éve magasabb inflációs várakozásokhoz vezet, és ígéretet tettek a kamatemelésre, ha a beérkező új adatok ezt indokolják. Inflációt elősegítő tényezőként a tavaszi magasabb bértárgyalások kockázatára és a jen hosszú távú gyengülésére mutattak rá.
Néhány tag hangja egyértelműen hawkish volt, ami arra utal, hogy a jelenlegi reálkamatok mélyen negatívak, de a BoJ általános hangneme nem változtatott az USDJPY reakcióján; a pár több mint 0,2%-ot erősödik az erős dollár hatására. A januári végleges japán feldolgozóipari PMI 48,7-et jelzett az első olvasat 48,8-as értékével szemben.
Az arany 0,5%-ot, az ezüst 0,8%-ot veszít, a mezőgazdasági nyersanyagok piacán pedig csökkenés tapasztalható. A NATGAS viszont közel 7%-ot emelkedik; az olaj is több mint 1%-ot emelkedik.
Trump ma tárgyalásokat folytat Mexikó és Kanada képviselőivel; még van remény, hogy a vámok nem lépnek életbe, és az utolsó pillanatban sikerül megállapodni. Ellenkező esetben holnaptól, azaz február 4-től lépnek életbe.
A kriptovaluták is vesztésre állnak a kockázatkerülés miatt; a Bitcoin 94 000 dollárig vonul vissza. Az Ethereum több mint 12%-kal 2500 dollárra esik vissza, a kisebb kriptopénzek túlnyomó többsége pedig kétszámjegyű veszteséget szenved el, köztük a Cardano, a Bitcoincash, a Polkadot és a Ripple.
A Gazdasági Naptár mai napra szóló pontjait ITT tekinthető meg.