Ahogy egy évvel ezelőtt úgy idén is az év ezen időszaka a nemzetközi borverseny eredményeiről szól. A VinAgora a BorMárka szakmai partnere és egyúttal egy remek iránytűként is szolgál, ami az éppen aktuális trendek beazonosítását és elismerését illeti. Magyarország egyetlen nemzetközi borversenyét idén április első napjaiban rendezték meg. A megmérettetés nemzetközi bíráló bizottsága több napon át értékelte a szebbnél szebb borokat, melyek idén 14 országból érkeztek.

A mostani és a következő adásban ezért a borversennyel és a díjazott borokkal ismerkedünk meg, de első lépcsőként itt értesülhettek a borok világa iránt érdeklődök arról, hogy az idei „VinAgora felfedezettjeifj. Hörcsik Richárd, a Tokaj-Portius Pincészet tulajdonosa, borásza lett.

Richárd tanulmányait tekintve kertészmérnök és szőlész-borász szakmérnök. A pincészetet 2006-ban alapította meg, ráadásul nem is akárhol, hanem Tokaj-Hegyalja egyik világörökségi helyszínén, a Gombos-hegyi pincesoron, Hercegkút határában. A borok készítése során célja, a dűlők, a termőhelyek egyéniségének hangsúlyozása, az évjárat adta lehetőségek felismerése és tudatos használata.

Az idei VinAgorán öt bort indítottak és ezek közül négy aranyérmes lett. Adásunkból egyebek mellett kiderült az, hogy honnan a pincészet különleges elnevezése, de az is, hogy mi mindent rejteget a hercegkúti pince, milyen szőlőfajtákat részesítenek előnyben.

Ifj. Hörcsik Richárd szerint: „Tokaj egy olyan szellemi kulturális termelési örökséget hagyott ránk – azért gondoljuk végig, a dűlőket, a dűlőneveket a sárospataki Király-hegy elnevezést az Árpád-házi királyokhoz kötik – tehát, hogy olyan történelmi kultúrát kaptunk, illetve a termelési kultúrára gondolunk vagy a természeti adottságokra, a botritiszre, a szőlőfajtáinkra. Vagy ha a termelésre gondolunk, az a zsenialitás, hogy az emberek szemenként szedik az aszúszemeket és puttony elnevezést használunk, és ezek a dolgok mind ami kerekegészét adják Tokajnak az egy fantasztikus dolog. Azt gondolom, hogy egy emberöltő az nagyon kevés – főleg a borászati pályán – hiszen egy szüret, egy lövés (nevezhetnénk így), most egy borásznak van 30-40 szürete, nem tudjuk a világot megváltani, nem is cél. Az én elképzelésem az, hogy nekünk ezt az örökséget tovább kell vinnünk, hiszen nem kell fantasztikusan új dolgokat kitalálnunk, hanem azt a munkát, amit elődeink megkezdtek, azt tovább kell folytatnunk. És mindezt úgy, hogy ha egy palack tokajit kinyitnak bárhol a világon, az felismerhető legyen, hogy ez Tokaj!”

Gál Márk, ifj. Hörcsik Richárd, Zilai Zoltán

A teljes beszélgetések megtekinthetők péntekenként 19:00-tól a Trend FM YouTube-csatornáján, de megtalálnak bennünket a Podcastgyár by TrendFM applikációval is.