A környezettudatos és fenntartható vállalati működés az elmúlt évtizedekben globálisan és hazai szinten is alapvető elvárássá vált. A tőkepiacok számára különösen fontos, hogy a tőzsdén jegyzett társaságok nemcsak gazdasági szerepüket, hanem társadalmi és környezeti felelősségüket is megfelelően érvényesítsék. A BÉT a fenntarthatóság területén végzett munkáját a piaci szereplők számára szabályozási és oktatási programokkal, valamint a tőkepiaci infrastruktúra fejlesztésével támogatja. Ennek keretében 2021 februárjában bemutatta az ESG Jelentési Útmutatóját, amely iránymutatást adott a hazai tőkepiaci szereplők fenntarthatósági törekvéseinek összehangolásához. Az elmúlt években történt jogszabályváltozások szükségessé tették az útmutató megújítását, amely a BÉT Fenntarthatósági és Társaságirányítási Bizottságának keretében valósult meg.

A Fenntarthatósági jelentéstételi útmutató legfrissebb változatát kibocsátói fórum keretében mutatta be a Tőzsde. A rendezvény kiemelt programpontjaként dr. Szalay Rita, a PwC igazgatója ismertette a jelentés főbb pontjait, majd egy panelbeszélgetés során Gyura Gábor, az ENSZ; Szécsi Balázs, az ALTEO; Székely Gábor, az AutoWallis; valamint Temmel András, a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) képviseletében osztották meg gondolataikat a fenntarthatóság tőzsdei vállalatoknál betöltött szerepéről, és a fenntartható működés gyakorlati kérdéseiről.

A Kibocsátói Fórum további részében dr. Barnóczki Péter, a Magyar Nemzeti Bank Tőkepiaci és fogyasztóvédelmi jogérvényesítési igazgatóság igazgatója számolt be az Európai Unió tőkepiaci jogszabályok várható módosításairól. A konferencia zárásaként a BÉT Általános Üzletszabályzatának a kibocsátókat érintő változásairól beszélt dr. Dobrocsi László, a Budapesti Értéktőzsde Kereskedési, Üzletfejlesztési és Kibocsátói Igazgatóságának igazgató-helyettese.

A megújult Fenntarthatósági jelentéstételi útmutató figyelembe veszi a nemzetközi és hazai szabályozási változásokat, különös hangsúlyt fektetve a CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) és az ESRS (European Sustainability Reporting Standards) szabványok által előírt új szabályozási keretekre. Az új kiadvány a korábbi, a jelentéstétel ösztönzésére vonatkozó ajánlások helyett immár inkább a konkrét szabályokra, illetve az ESG irányelvekhez kapcsolódó új szabályozási kérdésekre fókuszál, hiszen mára sok vállalat számára jogszabályi kötelezettséggé vált a fenntarthatósági információk közlése.

„A BÉT elkötelezett abban, hogy a tőzsdén jegyzett vállalatok számára biztosítsa a megfelelő eszközöket és tudást a fenntartható működéshez. Az új kiadvány és az ESG elveket népszerűsítő szakmai programok segítenek a vállalatok számára abban, hogy sikeresen alkalmazkodjanak a fenntartható fejlődés követelményeihez, és ezzel hozzájáruljanak a fenntartható gazdasági növekedéshez.” – mondta el Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója.