A hazai lakástakarék-rendszer kiemelkedő sikereihez alapvetően hozzájárult az, hogy a jelenlegi kormányzat 2010-ben több ponton módosította a lakás-takarékpénztári törvényt, felismerve és hangsúlyozva a lakáscélú előtakarékosság jelentőségét. Ez rugalmasabbá tette a hitelezést, így a törvénymódosításnak is köszönhetően a lakás-takarékpénztárak korábbi, néhány százalékos lakáshitelpiaci részesedése a pénzügyi válság következményeivel küszködő piacon közel 30 százalékosra bővült, ezzel erőteljesen hozzájárultak a lakáshitel-piac talpon maradásához, majd újjáéledéséhez is.A lakástakarék emellett a klasszikus banki hitelekkel is kombinálható, így az energiakorszerűsítés és a lakásfelújítás mellett a banki lakáshitelezést is segíti.
„A hazai lakástakarék-piac nevében örömtelinek tartom, hogy a kormányzat kiemelt gazdaság- és szociálpolitikai prioritásként kezeli a családok otthonteremtését, hiszen a lakás-takarékpénztárak is e cél előmozdítása érdekében dolgoztak az elmúlt húsz évben. A CSOK bevezetésének, valamint az új építésű lakásoknál bevezetett 5 százalékos áfa-nak köszönhetően végre jelentős lendületet vehetnek a lakásberuházások, és ezek makrogazdasági szinten is kedvező hatásokat válthatnak ki” – hangsúlyozta Dr. Gergely Károly, a Lakás-takarékpénztárak Egyesületének elnöke. Hozzátette: „Meggyőződésem, hogy a lakás-takarékpénztári konstrukciók jól kiegészítik az új CSOK által kínált lehetőségeket, hiszen például a 10 millió forintos kedvezményes hitelre pályázó családoknak az esetek túlnyomó részében szükségük lesz önerőre is a hitel felvételéhez, amelyhez továbbra is igénybe vehetik a lakástakarékpénztárakban felhalmozott megtakarításaikat.” Kiemelte továbbá, hogy „A lakástakarékpénztárak kiforrott és egyre népszerűbb szolgáltatásán keresztül csak 2015-ben 250 milliárd forint került kifizetésre az ügyfelek lakáscéljaira. Ez egyszerre van nagy hatással a használt lakások állagának – ezen keresztül pedig az értékének – megóvására és az építőipar fehérítésére.”
A hazai lakástakarék-rendszer húsz éves fennállása alkalmából, idén október 19. és 21. között, Budapesten tartja XVIII. kongresszusát az Európai Lakás-takarékpénztárak Egyesülete (EuBV). Az EuBV olyan hitelintézetekből és szervezetekből áll, amelyek a lakáscélú finanszírozást segítik és támogatják azon 12 európai országban, ahol a lakástakarék-rendszer már több évtizede szolgálja a lakosság legszélesebb rétegeit a lakáscéljaik megvalósításában. A kongresszus célja, hogy a tagországok tapasztalatai és a tágabb nemzetközi gyakorlat alapján választ keressen és irányt mutasson olyan kérdésekben, mint a hosszú távú fenntartható finanszírozási modellek, az energiatakarékos lakáscélú beruházások és az egyes tagországok lakáspolitikáinak jövője.