„Jelentős lépéseket teszünk annak érdekében, hogy a Gránit Alapkezelőt valódi Zöld Alapkezelőként tartsák számon a piacon. Üzleti stratégiánkban és befektetési döntéseinkben kiemelt szerepet kap a fenntarthatóság elve és gyakorlata, amelynek megfelelően egyre inkább előtérbe kerülnek az ESG-szempontok szerinti fejlesztések és beruházások. Az ALTEO-val való együttműködésünk fontos mérföldkövet jelent a még zöldebb működés irányába, hiszen a kezelt ingatlanjaink teljes éves fogyasztásának, vagyis 28 GWh-nak több mint a harmada fog megújuló forrásból származni 2025-ben. Ennek köszönhetően kézzel fogható zöld és fenntartható szolgáltatást nyújtunk ügyfeleink számára" – emeli ki Mikesy Álmos, a Gránit Alapkezelő elnök-vezérigazgatója.
Magyarországon az ingatlanok energiafelhasználásának zöld energia aránya folyamatosan növekszik, azonban még mindig viszonylag alacsony. Jelenleg a megújuló energiaforrások, mint a napenergia, szélenergia és biomassza, az ország teljes energiafogyasztásának csupán körülbelül 15 százalékát teszik ki, és ez az arány az ingatlanok esetében is körülbelül hasonló. Ezért is kiemelkedő a Gránit Alapkezelő 35 százalékos vállalása. A társaság célja, hogy a piacon tényleges „zöld alapkezelőként" végezze tevékenységét, ez irányban számos további lépést tesz.
Ebben fontos szerep jut az alapkezelő ingatlanokhoz kapcsolódó szolgáltatásait összpontosító Grandum Ingatlankezelőnek is, amely szeptember végéig minden ingatlanjára energiaauditot készít, megalapozva számos további zöld, energiahatékonyságot növelő projekt és korszerűsítés elindítását. A folyamatban lévő vagy tervezett projektek között a Green House irodaházban napelemet telepítenek majd, az Alkotás Point irodaházban teljes gépészeti megújítást hajtanak végre, az Infopark G épületében pedig szintén gépészeti korszerűsítés zajlik.
„Az ALTEO eredményességét a kezdetektől a fenntarthatóságra való törekvés határozza meg. Ennek egyik legfontosabb eleme, hogy ügyfeleinkkel egyetértésben – figyelembe véve az egyedi igényeket, adottságokat – folyamatosan növeljük a megújuló energia és a nagy hatásfokú kapcsolt energiatermelés részarányát. Nagy örömünkre szolgál, hogy a Gránit Alapkezelővel is együttműködhetünk ezen a területen, és hogy tovább bővül azoknak a partnereinknek a száma, amelyek üzleti és stratégia céljaik között szintén kiemelt helyen szerepel a fenntarthatóság" – mondta ifj. Chikán Attila, az ALTEO vezérigazgatója.
A Gránit Alapkezelő több mint 1000 milliárd forintos vagyont kezel intézményi és lakossági ügyfelek számára, míg az ingatlanalapokban kezelt vagyon értéke meghaladja a 380 milliárd forintot. A vállalat befektetési tevékenysége során kiemelten fontos szegmens az ingatlanbefektetés, amelynek részeként a Gránit Alapkezelő kezeli Magyarország 3. legnagyobb lakossági ingatlanalapját, a Magyar Posta Takarék Ingatlan Befektetési Alapot.
A társaság által kezelt ingatlanalapok portfóliójának részét képezik olyan exkluzív, „A" kategóriás irodaházak, mint az Alkotás Point, a Green House, a V17 vagy az Infopark A, E és G épülete. Ezen felül a Gordiusz Magántőkealap kezelésével a vállalat a szerb piac második meghatározó ingatlanszereplőjévé vált. Az alap tulajdonában levő, minőségi, „A" kategóriás irodaházak 5 üzleti parkban, a szerb főváros közkedvelt Novi Beograd városrészében találhatóak.
Zöld alapot hoz létre a Gránit Alapkezelő
A társaság részt vesz a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Tőkeholding (NTH) által kidolgozott Baross Gábor Tőkeprogram második pilléreként indult Zöld Alapok Tőkeprogramjában, amelyben az NTH befektetési döntése értelmében egy új, 50 milliárd forintos jegyzett tőkéjű, szigorúan zöld szempontok alapján működő, az uniós szabályozás alapján SFDR 8-as minősítésű alap létrehozását kezdi meg a cég. Az új alap fenntartható, illetve a zöld átállást és zöld célokat támogató fejlesztéseket és befektetéseket valósít majd meg, előre meghatározott befektetési politika alapján, támogatva Magyarország és az Európai Unió zöld átállási terveit.