Az ifo intézet honlapján olvasható összefoglaló alapján a német járműipar vállalatainak az üzleti környezetről alkotott véleményét számszerűsítő mutató értéke -34,7 pontra, több mint négyéves mélypontra csökkent a novemberi -32,4 pont után.

Az euróövezet kiskereskedelmi forgalma novemberben a vártnál kisebb mértékben nőtt, ami újabb jele a fogyasztás pangásának és a gazdaság gyengélkedésének. A mindössze 0,1%-os havi növekedés elmaradt az elemzői várakozásoktól, míg az éves bázisú 1,2%-os bővülés már a második egymást követő hónapban mutatott lassulást.

Novemberben az előzetes adatok szerint az ipari termelés volumene 1,6 százalékkal alulmúlta az októberit. Az utóbbi kilenc hónapból hétben esett a szektor teljesítménye, a friss adattal az októberben látott növekedés is korrigálódott, vagyis nem tört meg a bő két év tartó csökkenő trend. Éves alapon 2,9%-os volt a visszaesés novemberben - jelentette a KSH.

416 fölött is járt a forint

A hetet 415 környékén nyitotta a magyar fizetőeszköz az euróval szemben. Kedd reggel azonban már 416 fölé emelkedett. A hét további részében stabil erősödést mutatott, így péntek délelőtt 413,4 környékén mozog a jegyzés. A dollárral szemben kevesebb kilengést mutatott a forint. Pénteken a hét eleji 401-es szinten pihen az árfolyam. Az EUR/USD árfolyam egy hét eleji kilengéstől eltekintve nem változott érdemben. Péntek délelőtt 1 EUR 1,030 USD-be kerül.

420-ig is gyengülhet a forint

Gyengülés vár a kelet-közép-európai devizákra idén az amerikai vámemelési tervek miatt várhatóan erősebb dollár és visszafogottabb kockázati étvágy miatt – ez derült ki a Reuters szokásos hónap eleji devizapiaci elemzői felméréséből. A forint az első félévben a mostani szintek közelében stagnálhat, majd év végére 420-ig gyengülhet az euróval szemben az elemzői előrejelzések mediánja alapján. A közép-európai devizák várhatóan gyengülni fognak 2025-ben az erős dollár és a gazdasági kockázatok miatt.