A Hang Seng 1,5%-ot emelkedett a technológiai részvények vezetésével, míg a kínai Shanghai Composite 0,4%-ot emelkedett. A japán Nikkei 0,1%-kal csökkent, az ausztrál ASX 200 pedig 0,4%-kal esett – írta reggeli összefoglalójában az XTB.
Trump legújabb kereskedelmi intézkedései között szerepelnek az egyes országok által kivetett mértékeknek megfelelő kölcsönös vámok tervei, amelyeket kedden vagy szerdán jelentenek be. Az EU figyelmeztetett, hogy kész „egy órán belül" válaszolni, míg Kanada, az USA legnagyobb alumíniumszállítója aggodalmát fejezte ki az integrált ellátási láncokra gyakorolt hatás miatt.
A kínai technológiai részvények a kereskedelmi feszültségek eszkalálódása ellenére emelkedtek, a Baidu 3,5%-ot, az Alibaba pedig több mint 4%-ot ugrott. Peking a jelentések szerint megtorló intézkedéseket készít elő, amelyek a trösztellenes vizsgálatokkal érintett nagy amerikai technológiai vállalatokat célozzák, és az Apple, az Nvidia, a Broadcom és a Synopsys kerülhet a figyelem középpontjába.
A dollár 0,2%-kal erősödött, mivel a piacok a Fed kamatcsökkentésének lassabb ütemét árazták be a vámok okozta inflációs aggodalmak közepette. A japán jen 0,4%-kal 151,98-ra esett a BOJ legutóbbi sólyomjellegű megjegyzései ellenére, míg a jüan 7,3 dollár/dollár felett háromhetes mélypontra gyengült.
Az olajárak szerényen emelkedtek, a Brent 75,06 dolláron, a WTI pedig 71,40 dolláron állt, megszakítva a három hete tartó csökkenést. Az arany árfolyama megközelítette a rekordmagasságot, unciánként 2881 dollár közelében, mivel a kereskedelmi feszültségek fokozódása növelte a biztonságos menedék iránti keresletet. A kínai központi bank már a harmadik egymást követő hónapban folytatta az aranyvásárlásokat.
Japán rekordméretű, 29,3 billió jen (193 milliárd dollár) folyó fizetési mérlegtöbbletet ért el 2024-ben, amit a jen gyengülése közepette a tengerentúli befektetések erős megtérülése eredményezett. Mind a kereskedelmi, mind a szolgáltatási egyenleg azonban továbbra is deficites maradt.
Jerome Powell szövetségi jegybankelnöknek kedden és szerdán lesz a kongresszusi meghallgatása, a piacok a kereskedelempolitikai hatásokkal és az inflációs kilátásokkal kapcsolatos nézeteire összpontosítanak. A januári CPI-adatok közzététele egybeesik a meghallgatás második napjával.
Trump bejelentette továbbá a pennygyártás leállításának tervét, érménkénti 3,7 centes gyártási költségekre hivatkozva. A lépés Musk kormányzati hatékonysági minisztériumának ajánlásait követi, amely a kincstári műveletek költséghatékonysági hiányosságait állapította meg.
A Gazdasági Naptár mai napra szóló pontjait ITT tekinthetik meg.