Az MNB hitelprogramjának második szakasza 2013 októberében indult, az ebben részt vevő hitelintézetek 584,2 milliárd forint összegű szerződésről nyújtottak be adatszolgáltatást az MNB felé.

A leszerződött 584,2 milliárd forint közel 97 százaléka új hitel, a hitelkiváltás a keretösszeg maximum 10 százaléka lehet. Ezen belül az új beruházási hitelek és új lízingügyletek részesedése 61 százalék, az új forgóeszközhiteleké 27 százalék, míg az EU-s támogatások előfinanszírozására folyósított hiteleké 12 százalék.

A második pillérben, amely a forint- és devizahitel-kiváltására vonatkozik, a meglévő beruházási hitelek kiváltására folyósított hitelek részesedése 76 százalék, míg a meglévő forgóeszközhitelek kiváltására folyósított hiteleké 24 százalék, közel 76 százalék a forinthitelek kiváltását, míg 24 százalék a devizahitelek kiváltását szolgálta. 

Az első pillérben létrejött ügyleteken belül az új beruházási hitelek átlagos mérete 23 millió forint, az új forgóeszközhiteleké 57 millió forint, az EU-s hiteleké pedig 36 millió forint.

Az MNB közleménye szerint a nagybankok kihelyezéseinek felét teszik ki a beruházási hitelek, míg a kis- és közepes bankoknál, valamint a takarékszövetkezeteknél a hitelek túlnyomó többsége ilyen célú. Az EU-s hitelek nyújtásával főként a nagybankok foglalkoznak a programban.

 

 

Vállalatméret szerint megállapítható, hogy a mikrovállalkozások hitelfelvétele közel 80 százalékban új beruházási hitelekre irányul, míg a kis- és közepes vállalkozásoknál 50 százalék körüli az új beruházási hitelek részesedése.

 


Az ágazati eloszlást tekintve a mezőgazdaság, a kereskedelem, javítás és a feldolgozóipar ágazatok részesedése kimagasló, a hitelek közel háromnegyede ebbe a három ágazatba irányul - olvasható a jegybank honlapján megjelent összesítésben.